Nowy numer 47/2020 Archiwum

Nowa Karta jak Biblia

Niedawno pielgrzymowali do Wiednia, teraz zapraszają na Adwentowy Dzień Skupienia wszystkich pracowników służby zdrowia.

Diecezjalne Duszpasterstwo Zdrowia i Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich - Oddział Ziemi Radomskiej zapraszają 9 grudnia (sobota) do Międzynarodowego Centrum Wolontariatu "Arka" w Radomiu przy ul. Kelles-Krauza19. Tam odbędzie się dzień skupienia, który będzie przebiegał pod hasłem: "Uzdrowicielu, przyjdź - Duch Święty w życiu codziennym medyka i pacjenta". Spotkanie poprowadzi ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia. Pierwszą część spotkania o 9.45 rozpocznie rejestracja uczestników. O 10.00 będzie konferencja. Głównym tematem drugiej części będzie prezentacja dokumentu Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia "Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia".

- Ten dokument zwraca uwagę, że duszpasterstwem służby zdrowia są objęci wszyscy, którzy pracują na rzecz życia i zdrowia, czyli m.in. lekarze, pielęgniarki, psychologowie, wolontariusze, laboranci i ratownicy medyczni - mówi ks. Konrad Wójcik, diecezjalny duszpasterz zdrowia. - Taka karta była wydana już w 1993 r. Nową zainicjował abp Zygmunt Zimowski. Napisał do niej wstęp. Ona jest jak Biblia dla pracowników służby zdrowia, bo wskazuje nam, jakimi wartościami mamy się kierować w życiu, by być wiernymi nauce Kościoła - dodaje Jadwiga Kazana, lekarz stomatolog, od dwóch lat prezes KSLPOZR.

Nabożeństwo pokutne odbędzie się o 12.15 w kościele Świętej Rodziny. Po nim o 13.00 będzie sprawowana Msza św. Na zakończenie Eucharystii uczestnicy spotkania odmówią "Akt zawierzenia Matce Bożej".

W czasie dnia skupienia jest czas na modlitwę, ale też integrację środowiska służby zdrowia i wymianę doświadczeń. Podobna integracja odbywa się również podczas pielgrzymek. W listopadzie pracownicy służby zdrowia ze swoim duszpasterzem byli w Wiedniu. W czasie podróży autokarem śpiewali godzinki, odmawiali Różaniec, modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia i słuchali konferencji. W stolicy Austrii podążali śladami św. Jana Pawła II. Zwiedzili pl. Bohaterów, gdzie Jan Paweł II odprawił Mszę św. Modlili się także przy pomniku Jana Pawła II przy kościele polskim w Wiedniu. Pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. w parafii Czterech Ewangelistów, w czasie której odbyła się instalacja proboszcza ks. Pawła Marniaka, pochodzącego z Lipska, który bardzo im pomógł w zorganizowaniu pobytu w Wiedniu. Po Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu ich przewodnikiem był zmartwychwstaniec ks. Roman Krekora, który pochodzi z parafii katedralnej w Radomiu. Tam, przy kopii jasnogórskiego obrazu Matki Bożej, modlili się za ojczyznę i odśpiewali "Boże, coś Polskę". Pielgrzymi wysłuchali też koncertu w Filharmonii Wiedeńskiej.

Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Radomskiego" nr 48 na 3 grudnia.

W Filharmonii Wiedeńskiej   W Filharmonii Wiedeńskiej
Archiwum KSLPOZR
W Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu   W Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu
Archwum KSLPOZR

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama