Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nagroda Literacka Miasta Radomia 2017 i koncert

W 2017 roku do nagrody w obu kategoriach zgłoszonych zostało 45 książek (książka literacka - 24, książka popularnonaukowa - 21).

W skład jury powołanego przez prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego weszli: dr hab. Arkadiusz Bagłajewski (przewodniczący), dr Adam Duszyk, Zbigniew Kruszyński, Sebastian Równy, dr Anna Spólna i Tomasz Tyczyński.

Oprócz nagrody w kategoriach "książka literacka" i "książka naukowa/popularnonaukowa" wyłoniono też najwartościowsze książki w kategorii "nagroda osobna" (tę finansuje sponsor Czesław Kruk). Wprowadzono ją dla książek, które trudno zakwalifikować do którejś z dwóch pierwszych kategorii.

Jury w tajnym głosowaniu wybrało książki nominowane do nagrody.

W kategorii "książka literacka":

Grzegorz Bartos - "Nigdzie teraz, teraz tutaj";

Krzysztof Ćwikliński - "Musisz mnie wysłuchać";

Monika Sznajderman - "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna".

W kategorii "książka naukowa/popularnonaukowa":

Piotr Kacprzak - "Leopold Pac-Pomarnacki - ptasznik i nemrod z Kresów i Radomia";

Łukasz Krzyżanowski - "Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta";

Arkadiusz Kutkowski - "...jak my ich nienawidzimy. Represje sądowe po radomskim czerwcu 1976".

W kategorii "nagroda osobna":

Justyna Górska-Streicher - "Od obrzędu do widowiska ludowego, zwyczaje regionu radomskiego";

Iwona Kaczmarska - "Szlak architektoniczny Stefana Szyllera. Prace na ziemi radomskiej";

Mieczysław Szewczuk - "Żyć sztuką. Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Malarstwo, rysunek, rzeźba, grafika, fotografia, obiekty".

Nazwiska laureatów poznamy 5 grudnia o 17.00 podczas uroczystej gali. Po wręczeniu nagrody organizatorzy zapraszają na "Boogie Street" - koncert Renaty Przemyk. Bezpłatne wejściówki na koncert będzie można odbierać od 1 grudnia w sekretariacie biblioteki (przy ul. Piłsudskiego 12) oraz podczas pierwszego dnia targów (5 grudnia).


W 2016 r. na deskach Teatru Starego w Lublinie powstał spektakl "Boogie Street" z udziałem R. Przemyk. Artystka podjęła się wykonania dzieł Leonarda Cohena w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego i aranżacji pianisty Krzysztofa Herdzina. Owocem tego wydarzenia była płyta pod tym samym tytułem. Podczas koncertu wykonane zostaną wszystkie piosenki z płyty, a dopełnieniem będą dodatkowe piosenki z repertuaru Cohena, takie jak "Suzanne" czy "Hallelujah" oraz piosenka z najnowszej płyty "Leaving the Table".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama