Ekspozycja jest początkiem cyklu „Skarby i tajemnice Piotrówki – spotkania z badaczami najstarszego Radomia”.
W Domu Gąski i Esterki w Radomiu można oglądać wystawę „Drewniane skarby archeologiczne świadectwem użytkowania drzew i krzewów w średniowiecznym gospodarstwie domowym”. Znalazło się na niej 12 plansz, dzięki którym możemy prześledzić, jak nasi przodkowie wykorzystywali zasoby środowiska. Pojawiają się na nich także informacje dotyczące wierzeń związanych z rolą poszczególnych drzew. Wystawa przynosi odpowiedź, jakie gatunki były powszechnie wykorzystywane w średniowieczu na terenie Radomia do wyrobu przedmiotów używanych w domach.
Wystawę wzbogacają rzadko spotykane w wykopaliskach drewniane zabytki, przedmioty codziennego użytku odnalezione w czasie badań wczesnośredniowiecznego ośrodka osadniczego nad rzeką Mleczną i terenu Miasta Kazimierzowskiego. Ponadto na wystawie można obejrzeć fragmenty drzew z widocznymi przekrojami pni, wypożyczone z izby dydaktycznej Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie, a pod mikroskopem zobaczyć tkanki tych drzew.
– Wystawa jest początkiem cyklu „Skarby i tajemnice Piotrówki – spotkania z badaczami najstarszego Radomia”. Partnerem projektu jest prof. Dariusz Kupisz. Z pierwszą prelekcją przyjedzie do nas w styczniu Katarzyna Cywa, autorka wystawy. Jej praca została wzbogacona o obiekty archeologiczne przygotowane przez Elżbietę Skubichę z Działu Archeologii i elementy botaniczne przygotowane przez Marka Słupka, szefa Działu Przyrody – mówi Małgorzata Cieślak-Kopyt, kierownik Działu Archeologii radomskiego muzeum. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty. Dzieci będą mogły podczas zajęć zgłębić różne techniki zdobienia drewna, a dorośli – zrobić też lalkę motankę.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się