Nowy numer 3/2021 Archiwum

Chciała być nowoczesną świętą

Podczas Adwentowego Dnia Skupienia Nauczycieli i Wychowawców zostanie przypomniana bł. Natalia Tułasiewicz. Z pracownikami oświaty spotka się bp Piotr Turzyński.

W najbliższą niedzielę 17 grudnia Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców Diecezji Radomskiej zaprasza nauczycieli, wychowawców, pedagogów, pracowników oświaty i sympatyków tego środowiska do wzięcia udziału w Adwentowym Dniu Skupienia, który odbędzie się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Spotkanie rozpocznie się nabożeństwem pokutnym o godz. 10 i adoracją Najświętszego Sakramentu. O 11.30 wykład "Bł. nauczycielka Natalia Tułasiewicz" w auli św. Jana Pawła II wygłosi Dorota Tułasiewicz, krewna błogosławionej.

- Natalia Tułasiewicz chciała być nowoczesną świętą. W naszej diecezji nie jest znana. Pomyślałem, że warto przypomnieć tę błogosławioną nauczycielkę. Czytając informacje, zafascynowałem się nią. Była nieprzeciętna. Urodziła się 9 kwietnia 1906 r. w Rzeszowie. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Poznańskim. Potem uczyła w poznańskich szkołach i samodzielnie szukała własnej drogi do świętości. W czasie II wojny światowej wyjechała jako emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać pracownikom przymusowym. W wyniku dekonspiracji trafiła do obozu śmierci w Ravensbrück. Tam - mimo wycieńczenia fizycznego, gruźlicy i głodu - wciąż ewangelizowała - mówi ks. Wojciech Wojtyła, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców. W Wielki Piątek, 30 marca 1945 r., władze obozowe wyznaczyły Natalię do stracenia. Dzień później została zagazowana. Kościół potwierdził heroiczność cnót i świętość ofiary Natalii. 13 czerwca 1999 r. beatyfikował ją Jan Paweł II.

O 12.40 Mszy św. przewodniczył będzie bp Turzyński. Wystąpi podczas niej chór z radomskiej parafii św. Łukasza. Na zakończenie spotkania będzie poczęstunek w seminaryjnym refektarzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama