Już po raz 16. w Resursie Obywatelskiej odbył się Finał Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Staropolskie kolędowanie" Radom 2017
Na początek wystąpił Teatr Poszukiwań Resursy Obywatelskiej z mało znanym szerszej publiczności utworem Juliusza Słowackiego "Góry się ozłociły", będącym poetycką wizją Bożego Narodzenia.
A potem był finał festiwalu, gdzie tegoroczne Grand Prix przypadło zespołowi Scholares Minores pro Musica Antiqua z Ogniska Pracy Pozaszkolnej z Poniatowej w województwie lubelskim.
- Bardzo cieszymy się z tej wygranej, bo choć zespół, który istnieje od 1975 r. i ma na koncie liczne wyjazdy oraz koncerty, i to na różnych kontynentach, to po raz pierwszy nasza najmłodsza wiekowo grupa wzięła udział w tak poważnym konkursie - mówi Danuta Danielewicz, założycielka zespołu.
Scholares z Poniatowej występują w historycznych strojach i grają na wiernych kopiach dawnych instrumentów. - To między innymi krumhorny, poprzednicy dzisiejszych saksofonów, kornamuzy, viola da gamba, a także fidele, przodkowie skrzypiec - wyjaśnia Weronika Biały, członek zespołu i asystentka pani Danuty.
- Najmłodsza grupa naszego zespołu to dzieci w wieku od 5 do 13 lat. Czy łatwo zachęcić je do gry na takich instrumentach i wykonywania tzw. muzyki dawnej? Jeśli dorośli im to zaproponują i odpowiednio je zmotywują, to nie ma problemu. A w każdej miejscowości jest uzdolniona młodzież i dzieci. Trzeba tylko postarać się, by je znaleźć i zaproponować coś, co je zaangażuje i zrodzi pasję - wyjaśnia założycielka zespołu.
W finałach wystąpiło ponad 30 solistów i zespołów. - Z roku na rok poziom artystyczny rośnie. O ile na przykład w ubiegłym roku dominował folklor, głównie w strojach, to w tym roku festiwal zdominowały zespoły - podsumowuje Robert Pluta, szef konkursowego jury, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.
- Przeglądów i festiwali, podczas których śpiewa się kolędy, jest w Polsce wiele. Nasz wyróżnia fakt, iż popularyzujemy kolędę i pastorałkę staropolską, niesłusznie zapomniane piękne teksty i muzykę. Ten ogólnopolski festiwal jest najstarszą imprezą cykliczną Resursy. W grudniu nasz ośrodek wypełnia śpiew i muzyka rekordowej liczby młodych ludzi, mierzących się z niełatwym repertuarem - zarówno jeśli idzie o kolędy klasyczne, jak i te mało znane. Co roku gościmy też gwiazdę, która swoim występem uświetnia finał imprezy, kiedy gościom z całej Polski wręczamy nagrody i wyróżnienia. A przebrnąć przez sito eliminacji nie jest łatwo - mówią pracownicy Resursy. W tym roku gościem koncertu galowego była Folk Kapela "Góralska Hora" z Żywiecczyzny.