Nowy numer 43/2020 Archiwum

Orszaki Trzech Króli w diecezji

W tym roku przemaszerują pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich". Ma ono przypominać uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka, i czeka na wszystkich.

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, w kilkunastu miastach i miejscowościach diecezji radomskiej przejdą Orszaki Trzech Króli. Uczestnicy tych wielobarwnych korowodów otrzymają korony i śpiewniki.

Na trasie przemarszu będą wystawiane scenki, a na zakończenie wszyscy wraz z trzema Królami pokłonią się Jezusowi. Organizatorzy orszaków zapraszają do udziału w nich całe rodziny, a dzieci zachęcają do przebierania się za pasterzy, aniołów czy kolędników.

Orszak Trzech Króli ulicami Radomia przejdzie już po raz siódmy. Poprzedzi go Msza św. w farze o godz. 11, której przewodniczyć będzie bp Henryk Tomasik. W południe na Rynku odczytany zostanie edykt cesarza Augusta, następnie barwny korowód ruszy w stronę Placu Corazziego, gdzie przy szopce, która ustawiona jest przed Urzędem Miejskim, uczestnicy pokłonią się Jezusowi. Tradycyjnie młodzież radomskich szkół na trasie przemarszu odegra scenki: przy kościele ewangelicko-augsburskim, przy kościele bernardynów, przy ul. Witolda, przy kościele garnizonowym i tunelu świetlnym. Uczestnicy orszaku mogą liczyć także na gorącą herbatę.

W Drzewicy Orszak Trzech Króli rozpocznie o godz. 12 Mszą św. w kościele pw. św. Łukasza. Po Eucharystii uczestnicy przemaszerują ulicami miasta do Regionalnego Centrum Kultury, gdzie uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków wystawią jasełka. Będzie też wspólne kolędowanie.

W Końskich tradycyjnie uczestnicy orszaku wyruszą z trzech miejsc: z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy (około godz. 12), z parafii Chrystusa Odkupiciela (około godz. 12) i z parafii św. Mikołaja (około godz. 12.45). Następnie odbędą się jasełka, pokłon Trzech Króli, wspólne kolędowanie, walka dobra ze złem. Dzień po orszaku, 7 stycznia, w Domu Kultury odbędzie się Gala OTK Końskie podsumowująca trzy edycje orszaku koneckiego.

W Stąporkowie uroczystość otworzą o godz. 11.30 jasełka. Po nich sprawowana będzie Msza św. Po nabożeństwie wszyscy w barwnym orszaku przejdą na plac przed ośrodkiem kultury. Tu będzie wspólne kolędowanie i gorący poczęstunek.

W Kozienicach pochód rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.30 w kościele Świętej Rodziny. Bezpośrednio po Eucharystii orszak wyruszy do kościoła Świętego Krzyża.

Już po raz piąty orszak przejdzie ulicami Pionek. W tym roku będzie go prowadził opat zakonu cystersów. Podobnie jak w latach ubiegłych, rozpocznie się w Ogródku Jordanowskim przy ul. Leśnej o godz. 12. W czasie imprezy odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy, z której dochód zostanie przekazany na rehabilitację Wiktora Rękosiewicza, 15-letniego mieszkańca miasta.

W Skarżysku-Kamiennej Orszak Trzech Króli przejdzie w tym roku nieco inną trasą. Uroczystość rozpocznie się o godz. 13.30 zbiórką na placu przy parafii pw. Świętego Brata Alberta. Barwny korowód przejdzie ulicami: Spółdzielczą, Moniuszki, Piłsudskiego, Norwida i Promenadą do Ostrej Bramy, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.

W Starachowicach orszak tradycyjnie wyruszy o godz. 12.00 sprzed kościoła Wszystkich Świętych. Poprzedzi go Msza św. o godz. 11. Przejdzie ulicami: Radomską, Konstytucji 3 Maja, aleja Armii Krajowej do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego. Potem Trzej Królowie dotrą do żłóbka na placu pod skałkami, gdzie złożą pokłon Jezusowi. Na uczestników czekać będzie gorąca herbata i grochówka.

Uczestnicy orszaku w Suchedniowie spotkają się o godz. 14.30 przy stacji benzynowej przy ul. Kieleckiej. Stamtąd przejdą do kościoła pw. św. Andrzeja, gdzie o 15.15 rozpocznie się wspólne kolędowanie.

Przed rozpoczęciem orszaku w Szydłowcu będzie sprawowana Msza św. o 10.30 w kościele św. Zygmunta. Po niej uczestnicy przemaszerują ulicami: Kielecką, Kościuszki, Widok, Radomską, Rynek Wielki. Nie zabraknie smoka Alfreda. W orszaku weźmie udział góralska kapela.

W Tomaszowie Mazowieckim orszak wyruszy tradycyjnie o godz. 14.15 z czterech parafii: św. Jadwigi Królowej, św. Antoniego, NMP Królowej Polski oraz Świętej Rodziny i przejdzie ulicami miasta, aby dotrzeć do żywej szopki przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Tam zostanie przywitany śpiewem kolęd i będzie przedstawiona scenka ukazująca pokłon Trzech Króli. A o godz. 15.45 rozpocznie się w kościele koncert kolęd pt. „Kolędy do nieba”. Następnie o godz. 17 odprawiona zostanie Msza św.

Zakrzew po raz drugi zaprasza mieszkańców do udziału w orszaku, który poprzedzi Msza św. o godz. 11. Po Eucharystii sprzed Urzędu Gminy wyruszy kolędowy korowód. W orszak aktywnie włączy się Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina. Przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz biblioteki w Solecznikach na Litwie. Przemarsz zakończy się na orliku, gdzie wszyscy oddadzą pokłon Świętej Rodzinie.

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przejdzie w sobotę ulicami Zwolenia. Dzieci i młodzież wystawią cztery sceny. Uczestnicy reprezentować będą razem z poszczególnymi Królami jeden kontynent: Europę, Azję i Afrykę. Rozpoczęcie orszaku na parkingu przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego o 12.15, a zakończenie przy szopce na Placu Kochanowskiego, gdzie uczestnicy pokłonią się Jezusowi, będzie koncert kolęd i poczęstunek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama