Nowy numer 43/2020 Archiwum

Można zadawać pytania

W parafii pw. św. Stefana w Radomiu na Idalinie rozpoczęły się katechezy dla dorosłych. Pierwsze 13 poświęconych będzie Biblii.

- W parafii działają różne grupy formacyjne, m.in. Domowy Kościół, oaza, koła Żywego Różańca. Ich członkowie mają swoją stałą formację. Ale jest duża grupa ludzi, którzy nie należą do żadnej wspólnoty, a chcieliby wiedzieć więcej i pogłębiać swoją wiarę. Zarówno te osoby, które już należą do grup formacyjnych, jak i te niezrzeszone zapraszamy na katechezy dla dorosłych, bo bardzo istotnym wymiarem życia chrześcijańskiego jest formacja intelektualna, zdobywanie wiedzy religijnej. Sądzę, że dużo antychrześcijańskiej, antykościelnej retoryki ma powodzenie dlatego, że jesteśmy często nieprzygotowani do tego, by bronić się przed jakimiś argumentami, które są często bardzo płytkie, zupełnie nieprawdziwe - mówi proboszcz ks. kan. Andrzej Jędrzejewski. - Na katechezach można będzie uzupełnić te braki. Wiedza jest podawana w sposób przystępny. Katechezy poprowadzą specjaliści w danej dziedzinie i jest możliwość zadawania im pytań - dodaje.

Katechezy dla dorosłych odbywają się w pierwszy czwartek miesiąca o 18.45. Rozpoczęły się od cyklu 13 katechez poświęconych tematyce biblijnej, który nosi tytuł "Pismo Święte - żywe słowo Boga".

Wykład rozpoczynający ten cykl wygłosił ks. dr Zbigniew Niemirski, wykładowca Pisma Świętego w radomskim seminarium i szef radomskiej redakcji "Gościa Niedzielnego". Mówił o tym, jak i kiedy powstawało Pismo Święte, a także co zadecydowało o tym, że do Biblii zostały włączone określone księgi, a te, które nazywamy apokryfami, nie znalazły w niej miejsca.

Za miesiąc, 1 lutego, kolejny wykład. Będzie mowa o tym, jak wygląda kanon, czyli zbiór ksiąg Pisma Świętego, kiedy został ogłoszony i ile właściwie ksiąg liczy Biblia: 76, 75, 77, a może tylko 39?

O to, by były prowadzone katechezy dla dorosłych w parafii, prosili sami wierni. - Dostaliśmy kiedyś list z prośbą, czy nie można by jednego kazania w miesiącu poświęcić na odpowiedzi na pytania ludzi w sprawach wiary. Nie można tego robić, ale doskonałą formą odpowiedzi na takie pytania jest katecheza dla dorosłych. Ktoś inny powiedział, że tak dużo robi się w parafii dla młodzieży. Rzeczywiście, ogromnie dużo wysiłku wkładamy w to, żeby przyciągnąć młodzież. Nie można zostawić na boku tych dorosłych, którzy też chcieliby czegoś więcej - wyjaśnia ks. Jędrzejewski.

Bożena Borycka i Teresa Sakowska należą do Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Podkreślają, że idea katechez dla dorosłych rodziła się dłuższy czas. Członkowie AK rozmawiali z proboszczem o tym pomyśle, a on bardzo chętnie na niego przystał. - W naszym zaangażowaniu w Akcję Katolicką ważna jest nie tylko aktywność, ale też ewangelizacja, a żebyśmy ewangelizowali jak najlepiej, potrzebna nam jest solidna wiedza - powiedziały.

Hubert Skipirzepa, student teologii, cieszy się z tych katechez, bo - w przeciwieństwie do homilii czy kazań, których jedynie się słucha - tu można zadawać pytania. - Kard. Carlo Maria Martini organizował takie katechezy w Mediolanie i przychodzili na nie nawet ateiści - mówi Hubert i zaprasza chętnych na kolejne spotkania.

Pierwszą katechezę poprowadził ks. Zbigniew Niemirski   Pierwszą katechezę poprowadził ks. Zbigniew Niemirski
ks. Andrzej Jędrzejewski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama