Nowy numer 43/2020 Archiwum

6-10 mln pasażerów na lotnisku w Radomiu?

Mimo czarnego PR, radomskie lotnisko na Sadkowie ma szansę stać się jednym z największych pod względem liczby pasażerów w centralnej Polsce.

Te liczby zdają się dziś szokować: w pierwszej fazie 6 milionów, a docelowo - nawet 10 milionów pasażerów rocznie. By to mogło stać się faktem, potrzebne było znalezienie inwestora. Stały się nimi Polskie Porty Lotnicze.

Ważnym krokiem było podpisanie listu intencyjnego, który określa zasady współpracy i zadania stojące przed każdą ze stron. A podpisali go w Warszawie: Mariusz Szpikowski, prezes Polskich Portów Lotniczych, Radosław Witkowski, prezydent Radomia, oraz Dorota Rajkowska, prezes Portu Lotniczego Radom.

Ostateczne decyzje w sprawie kupna akcji spółki zostaną podjęte po przeprowadzeniu wszystkich analiz finansowych. Niezbędne raporty mają być gotowe do końca I kwartału bieżącego roku.

- Podpisanie listu intencyjnego z Radomiem umożliwi nam wejście w kolejny etap, którym jest przeprowadzenie głębokiego due diligence spółki, zastanowienia się nad potencjalną strukturą transakcji, przeanalizowanie jej pełnego otoczenia biznesowego, finansowego i rynkowego - powiedział po podpisaniu listu M. Szpikowski. Prezes PPL podkreślił, że na Mazowszu potrzebny jest drugi port, do którego możliwe byłoby przeniesienie części ruchu z Okęcia, w tym przede wszystkim lotów czarterowych i połączeń obsługiwanych przez tanie linie lotnicze. Przyznał, że największe walory ma południowa część województwa, czyli lotnisko w Radomiu. - Mówimy tu o zmianie z lotniska prowizorycznego w pełnowartościowe lotnisko, zdolne obsłużyć w pierwszej fazie 6 milionów, a docelowo nawet 10 milionów pasażerów rocznie - powiedział M. Szpikowski.

- Od początku kadencji poszukiwaliśmy stabilnego, branżowego inwestora, który wspólnie z nami rozwijałby ten projekt. Od dłuższego czasu prowadziliśmy merytoryczne rozmowy z Polskimi Portami Lotniczymi. Odbywały się one także na poziomie politycznym i tu wielkie podziękowania należą się marszałkowi Adamowi Bielanowi i posłowi Markowi Suskiemu. W efekcie mamy już podpisany list intencyjny. Kolejny krok to określenie listy niezbędnych na Sadkowie inwestycji oraz przejęcie przez PPL udziałów w spółce Port Lotniczy Radom - podsumował prezydent Witkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama