Msza św. i obrzędy odbędą się w najbliższy piątek, tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej.
Obchód ku czci Matki Bożej Gromnicznej, 2 lutego, w radomskim skansenie odbywa się pod honorowym patronatem bp. Henryka Tomasika. To Msza św. w zabytkowym kościele pw. św. Doroty, a potem przypomnienie tradycyjnych obrzędów, jakie towarzyszyły świętu, a na koniec rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową.
Program uroczystości:
16.00 - Msza święta. Celebrują księża: Mirosław Kszczot, Jacek Wieczorek, Dariusz Skrok i Zbigniew Niemirski. Oprawa muzyczna: Zespół Ludowy Skaryszewiacy.
16.50 - procesja z gromnicami do zagrody z Alojzowa.
17.00 - prezentacja tradycyjnych zwyczajów ludowych związanych ze świętem Matki Bożej Gromnicznej (Zespół Ludowy Skaryszewiacy): kopcenie znaku krzyża na belce stropowej, rozniecanie domowego ognia w piecu świecą zapaloną w kościele
17.15 - przejście do Dworu z Brzeziec
17.25 - poczęstunek
17.45 - ogłoszenie wyników konkursu "Najpiękniejsza ozdoba choinkowa" i wręczenie nagród laureatom
18.00 - koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Ludowego Skaryszewiacy.
Zespół Ludowy Skaryszewiacy powstał w 2014 roku. Po raz pierwszy zaprezentował się z repertuarem ludowym na "Dniach Skaryszewa". Zespół składa się z osiemnastu solistek oraz dwóch akordeonistów. Członkami zespołu są osoby w różnym wieku (zespół trzypokoleniowy). W swoim repertuarze zespół ma zarówno piosenki ludowe, jak i patriotyczne, biesiadne, religijne, kolędy i pastorałki oraz pieśni paschalne. Zespół prezentuje się w strojach ludowych z regionu radomskiego. Są to kiecki, haftowane bluzki oraz skórzane sznurowane trzewiki do tańca. Skompletowany został także strój męski dla akordeonisty, składający się z portek, koszuli, kamizelki, butów i czapki. Stroje te były szyte po konsultacji z etnografami z Muzeum Wsi Radomskiej.
Na wydarzenie obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 zł.