Nowy numer 42/2020 Archiwum

Zaproszenie na Gromniczną

Msza św. i obrzędy odbędą się w najbliższy piątek, tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej.

Obchód ku czci Matki Bożej Gromnicznej, 2 lutego, w radomskim skansenie odbywa się pod honorowym patronatem bp. Henryka Tomasika. To Msza św. w zabytkowym kościele pw. św. Doroty, a potem przypomnienie tradycyjnych obrzędów, jakie towarzyszyły świętu, a na koniec rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową.

Program uroczystości:

16.00 - Msza święta. Celebrują księża: Mirosław Kszczot, Jacek Wieczorek, Dariusz Skrok i Zbigniew Niemirski. Oprawa muzyczna: Zespół Ludowy Skaryszewiacy.

16.50 - procesja z gromnicami do zagrody z Alojzowa.

17.00 - prezentacja tradycyjnych zwyczajów ludowych związanych ze świętem Matki Bożej Gromnicznej (Zespół Ludowy Skaryszewiacy): kopcenie znaku krzyża na belce stropowej, rozniecanie domowego ognia w piecu świecą zapaloną w kościele

17.15 - przejście do Dworu z Brzeziec

17.25 - poczęstunek

17.45 - ogłoszenie wyników konkursu "Najpiękniejsza ozdoba choinkowa" i wręczenie nagród laureatom

18.00 - koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Ludowego Skaryszewiacy.

Zespół Ludowy Skaryszewiacy powstał w 2014 roku. Po raz pierwszy zaprezentował się z repertuarem ludowym na "Dniach Skaryszewa". Zespół składa się z osiemnastu solistek oraz dwóch akordeonistów. Członkami zespołu są osoby w różnym wieku (zespół trzypokoleniowy). W swoim repertuarze zespół ma zarówno piosenki ludowe, jak i patriotyczne, biesiadne, religijne, kolędy i pastorałki oraz pieśni paschalne. Zespół prezentuje się w strojach ludowych z regionu radomskiego. Są to kiecki, haftowane bluzki oraz skórzane sznurowane trzewiki do tańca. Skompletowany został także strój męski dla akordeonisty, składający się z portek, koszuli, kamizelki, butów i czapki. Stroje te były szyte po konsultacji z etnografami z Muzeum Wsi Radomskiej.

Na wydarzenie obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama