Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Opuszczają seminarium

Diakoni rozpoczną niebawem trzymiesięczne praktyki w parafiach.

Po 11 semestrach studiów i formacji w radomskim Wyższym Seminarium Duchownym diakoni odbędą praktyki duszpasterskie w parafiach.

- Opuszczamy seminarium, dom formacji do kapłaństwa, któremu tak wiele zawdzięczamy. Ostatnim etapem przed święceniami kapłańskimi będą praktyki duszpasterskie, jakie odbędziemy już na parafiach. W minionym semestrze włączaliśmy się w pracę duszpasterską w parafiach, gdzie dojeżdżaliśmy na niedziele. Mamy nadzieje, że praktyki, które są przed nami, wprowadzą nas w Kościół od strony praktycznej. To będzie codzienny kontakt z duszpasterzami i wiernymi świeckimi. Zamieszkamy na plebaniach. Nasza posługa będzie rozwijała się na różnych płaszczyznach. To będzie np. prowadzenie grup parafialnych i poznawanie pracy w kancelarii parafialnej - mówi dk. Daniel Wiecheć, dziekan najstarszego rocznika alumnów.

- Praktyki na parafii są koniecznością ostatniego etapu formacji seminaryjnej, jako czas syntezy pastoralnej. Diakoni są nadal seminarzystami, ale opuszczają budynek seminarium. Przenoszą się do parafii, które zostały wybrane w uzgodnieniu z bp. Henrykiem Tomasikiem. Diakoni podejmą różne obowiązki i posługi. Będą głosili homilie, błogosławili małżeństwa i prowadzili pogrzeby. No i będą pracowali z różnymi grupami duszpasterskimi. Poznają też praktycznie, czym jest kancelaria parafialna. Praktyki przynoszą obopólną korzyść. Obecność diakonów jest pomocna w codziennym funkcjonowaniu parafii - mówi ks. dr Jarosław WoJtkun, rektor seminarium.

Diakoni rozpoczną praktyki 14 lutego, w Środę Popielcową, a do seminarium wrócą w połowie maja.

- Wymogiem do otrzymania święceń jest obrona pracy magisterskiej, a te odbędą się po ich powrocie w Lublinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, bo nasi alumni są studentami Wydziału Teologii tej uczelni. Potem będą rekolekcje zamknięte przed święceniami i sam dzień święceń - wyjaśnia retor.

A oto diakoni i ich parafie:

Dk. Grzegorz Dąbrowski pochodzi z parafii Brzóza. Niedzielne praktyki odbywał w radomskiej parafii pw. Chrystusa Króla (os. Gołębiów I). Zostaje w tej parafii na czas praktyk II semestru.

Dk. Filip Lorenc pochodzi z Jedlińska. Niedzielne praktyki odbywał w radomskiej parafii pw. św. Urszuli (os. Dzierzków). Praktyki II semestru odbędzie w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia (Ostra Brama) w Skarżysku-Kamiennej.

Dk. Hubert Mróz pochodzi z parafii pw. św. Jadwigi w Radomiu (os. Akademickie). Niedzielne praktyki odbywał w radomskiej parafii pw. św. Stefana (os. Idalin). Praktyki II semestru odbędzie w sanktuarium MB Różańcowej w Wysokim Kole.

Dk. Damian Sadza pochodzi z parafii Skarżysko Kościelne. Niedzielne praktyki odbywał w radomskiej parafii pw. św. Jadwigi (os. Akademickie). Zostaje w parafii na czas praktyk II semestru.

Dk. Michał Ulaski pochodzi z radomskiej parafii pw. św. Wacława (Stare Miasto). Niedzielne praktyki odbywał w parafii Góra Puławska. Zostaje w parafii na czas praktyk II semestru.

Dk. Daniel Wiecheć pochodzi z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (os. Rajec). Niedzielne praktyki odbywał w radomskiej parafii pw. bł. Annuarity (os. Michałów). Praktyki II semestru odbędzie w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach (os. Wanacja).

Dk. Paweł Zubek pochodzi z parafii Zakrzew. Niedzielne praktyki odbywał w parafii pw. św. Łukasza w Radomiu (os. Michałów). Praktyki II semestru odbędzie w radomskiej parafii pw. św. Wacława (Stare Miasto).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy