To nie jest inwestycja w Kościół, jak wielu myśli, ale w młodego człowieka.
Tak o konieczności zaangażowania w rekolekcje szkolne mówił bp Piotr Turzyński. W seminarium spotkał się z księżmi, którzy odpowiedzieli na jego zaproszenie, by podzielić się spostrzeżeniami odnośnie do zbliżających się rekolekcji szkolnych.
- Miałem podczas spotkań opłatkowych rozmowę z dyrektor szkoły, która żaliła się, że jej dziecko zrezygnowało z religii zaraz po ukończeniu 18. roku życia. To jest problem, nad którym trzeba się pochylić. Katecheza i rekolekcje szkolne to walka o następne pokolenie - mówił biskup.
Podczas dyskusji katecheci podzielili się swoimi pomysłami na rekolekcje, które rozpoczną się za miesiąc. - Pięć szkół średnich z dekanatu Radom Centrum spotka się razem w hali sportowej Zespołu Szkół Budowlanych. Będą to: Zespół Szkół Technicznych, II, III, V i VI Licea Ogólnokształcące. Ostatniego dnia przejdziemy ulicami Radomia na wspólną Mszę św. do katedry - zapowiada ks. Michał Podsiadły, organizator tych rekolekcji, wikariusz w parafii pw. św. Wacława.
O konieczności promocji rekolekcji w mediach społecznościowych mówił ks. Daniel Glibowski, wikariusz w parafii pw. św. Brata Alberta. - Warto też zadbać o to, by również po rekolekcjach było o nich głośno w internecie, by ci, którzy się podczas nich jakoś zaangażowali, opowiadali o tym w sieci, i by ci, których zabrakło, żałowali, że nie skorzystali z tego czasu. Trzeba także pomyśleć o tym, by podczas ogłoszeń parafialnych na rekolekcje zapraszali sami młodzi, a nie księża - mówił.
Obecna na spotkaniu katechetka Małgorzata Sar mówiła o tym, że jej syn jest uczniem liceum, w którym ona uczy, przez co jest jej łatwiej dowiedzieć się o oczekiwaniach młodych.
Rodziły się także niełatwe pytania, jak np.: co zrobić, gdy aktywna młodzież angażuje się w rekolekcje w szkole w innej części miasta, a nie można się do nich uciec na rekolekcjach organizowanych w tym samym czasie w parafii. Lub co można zrobić, gdy znaczna część uczniów mieszka poza Radomiem.
- Z ciekawą propozycją wyszło Kino Helios w Radomiu, które na dni rekolekcyjne przygotowało filmy „Loyola” i „Cudowny chłopak”. Projekcje o 12.00, a wielkość sali czy sal zależy od liczby wcześniejszych zgłoszeń (tel. 48/ 340 07 89) - mówił duszpasterzom ks. Jacek Wieczorek, dyrektor Radia Plus Radom.
W rekolekcje angażuje się także nasze seminarium, gdzie 7 marca o 19.00 odbędzie się koncert zespołu Jak Najbardziej. Wcześniej będzie można przyjść do seminarium, by zwiedzić gmach. Przewodnikami będą alumni.