Radomskie uroczystości 155. rocznicy powstańczego zrywu.
W tym roku zer względu na zimowe ferie, które wypadły w Radomiu w 2. połowie stycznia, uroczystości rocznicy wybuchu powstania styczniowego urządzono 2 lutego. Głównym organizatorem jest społeczność II LO im. Marii Konopnickiej. Razem z nią świętują uczniowie zaprzyjaźnionych szkół, a także parlamentarzyści, samorządowcy i grupy rekonstrukcji historycznej.
W tym roku uroczystość rozpoczęła się w katderze, gdzie Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz kurii biskupiej. Spod katedry korowód wyruszył najpierw pod Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego, bohaterskiego dowódcy powstańczego, którego grób znajduje się w kościele OO. Bernardynów, a potem pod krzyż straceń powstańców styczniowych, który znajduje się przy ul. Warszawskiej.
W zachowanej do dziś postaci krzyż ten powstał w 70. rocznicę wybuchu powstania, w 1933 r., ale stanął on w miejscu krzyża wcześniejszego, drewnianego. Ten pierwszy ustawiono 102 lata temu, kiedy to Polacy mogli po raz pierwszy świętować rocznicę wybuchu zrywu. W Radomiu nie było już wówczas zaborcy rosyjskiego, miastem zarządzała wojenna administracja austriacka.
Jak informuje Dariusz Bytnicki, dyrektor II LO, społeczność szkoły prowadzi zbiórkę funduszy na remont krzyża straceń, którego stan jest bardzo zły.