Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Znów zetniemy Śmierć

Obrzęd "Ścięcie Śmierci" to jedyna taka impreza w tej części Europy. Zaprasza gmina Jedlińsk.

Zwieńczeniem szeregu imprez organizowanych na zakończenie karnawału będzie widowisko "Ścięcie Śmierci". Korzeniami sięga ono XVI stulecia, gdy Jedlińsk otrzymał tzw. prawo miecza, czyli publicznego wykonywania wyroku śmierci. W Jedlińsku tamtego czasu ważną rolę odgrywała istniejąca tu szkoła ariańska. Wówczas przebywało tu wielu kleryków, historyków i żaków. Stąd badacze przypuszczają, że widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć.

Stary obrzęd oczyścił z błędnych naleciałości ks. Jan Kloczkowski, proboszcz Jedlińska w XIX w. Nadał mu literacką wierszowaną formę moralitetu.

Tradycją ulicznego spektaklu jest to, że wszystkie role, także kobiece, grają mężczyźni. Od wielu lat na ulicach Jedlińska pojawia się wiele barwnych postaci: diabły, baby, cyganki, rybacy, krakowianki i wiele innych. A od niedawna impreza rozpoczyna się wcześniej.

Program:

poniedziałek, 12 lutego

18.00 - recital Hanny Śleszyńskiej

wtorek, 13 lutego

13.00 - przejęcie władzy od wójta gminy Jedlińsk przez uczestników obrzędu "Ścięcie Śmierci": diabłów, bab, cyganek, rybaków, krakowianek i wielu innych
13.10 - występy zespołów
15.00 - koncert zespołu Fokus, cz. 1
15.30 - powitanie gości
15.40 - obrzęd "Ścięcie Śmierci"
16.40 - koncert zespołu Fokus, cz. 2
17.20 - koncert zespołu Jorrgus

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma