W Klubie Inteligencji Katolickiej Bogusław Bajor mówił o św. Maksymilianie.
W tym tygodniu gościem w Klubie Inteligencji Katolickiej im. kard. Wyszyńskiego w Radomiu był Bogusław Bajor, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Przymierze z Maryją”. Prelegent przyjechał z Krakowa. Mówił na temat: „Św. Maksymilian – wzór przedsiębiorczości”. Spotkanie w KIK zbiegło się m.in. z 100. rocznicą święceń kapłańskich św. Maksymiliana, człowieka wielkich wizji, który oddał życie za współwięźnia w Auschwitz, niemieckim obozie śmierci. Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie.
O. Kolbe wszystko, co robił, robił na maksimum swoich możliwości i zaangażowania. Stosował najwyższe normy, jeśli chodzi o zarządzanie i najlepszą technologię. – To wszystko szło w parze z najwyższymi normami moralnymi i na to przede wszystkim św. Maksymilian zwracał uwagę. Jeśli chcemy prowadzić uczciwy biznes, musimy dotrzymywać umów, założeń i zobowiązań. Tylko w taki sposób możemy rozwijać naszą działalność, również działalność gospodarczą – przypominał B. Bajor.
Święty uważał, że jeżeli coś się robi, musi za tym stać idea. W jego przypadku była to służba Niepokalanej, Panu Jezusowi, Trójcy Świętej. – Jeżeli ma się ideę, ma się pasję. Tylko pasją można coś osiągnąć. Idea musi wykraczać poza świat pieniądza – mówił prelegent. Św. Maksymilian swoją pasją zarażał współbraci. Podkreślał też, że w przedsiębiorstwie nieodzowna jest spójność działań, czyli wzajemnej uczciwości.
Bogusław Bajor jest autorem książki „Święty Maksymilian. Z miłości do Niepokalanej”, w której jeden z rozdziałów nawiązuje do tematu spotkania w KIK. Radomski klub zaprasza na cotygodniowe spotkania, w środy o 18.15, do domu parafialnego radomskiej katedry przy ul. Sienkiewicza 13 (wejście od podwórka od strony ul. Mickiewicza). Informacje dotyczące tematów kolejnych spotkań można znaleźć na stronie internetowej: radom.kik.opoka.org.pl. Wstęp wolny. Klub powstał wiosną 1981 r. w oparciu o grupy absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego, skupionych wokół ks. inf. Jerzego Banaśkiewicza.
Po zakończeniu spotkania Bogusław Bajor podpisywał swoje książki. Z lewej Jan Rejczak, prezes radomskiego KIK
Krystyna Piotrowska /Foto Gość