GN 3/2021 Archiwum

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Jej uczestnicy wyruszą 23 marca z Iłży, Radomia i Skarżyska-Kamiennej, a 16 - ze Starachowic.

Ekstremalną Drogę Krzyżową w naszej diecezji przemierza z roku na rok coraz więcej osób. - W naszym życiu religijnym potrzebujemy o wiele bardziej niż kiedyś, wskutek rozwoju techniki, osobistego i głębokiego doświadczenia. Wysiłek fizyczny, zimno, ciemność pomagają niektórym - także mniej pobożnym - rozważać Mękę Pana Jezusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa to zachęta, by, jak mówi ks. Jacek Stryczek, wychodzić poza swoją strefę komfortu. Nie jest to propozycja dla każdego, ale nasze doświadczenie pokazuje, że coraz więcej ludzi wybiera tę formę nabożeństwa Drogi Krzyżowej - mówi ks. Artur Chruślak, duszpasterz akademicki.

Ekstremalna Droga Krzyżowa z Radomia do sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku rozpocznie się Mszą św. w piątek 23 marca o godz. 19, przewodniczył jej będzie bp Piotr Turzyński. - Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że od kilku lat towarzyszy uczestnikom EDK w naszej diecezji - mówi ks. Chruślak.

Z Radomia do Skrzyńska zostało wytyczonych pięć dróg. Pierwsza - czerwona liczy 49 km, jej patronką jest św. Jadwiga Królowa, druga - czarna im. św. o. Pio ma 47 km, kolejnej - niebieskiej trasie, która liczy 46 km, patronuje św. Michał Archanioł, czwarta - żółta, pod patronatem św. Klary, liczy 42 km. Z racji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowano nową - biało-czerwoną trasę.

W Skarżysku-Kamiennej wytyczono 2 trasy. Pierwsza - brązowa im. św. Franciszka z Asyżu liczy 35 km, druga - pomarańczowa im. św. Stanisława Kostki - 48 km.

Mieszkańcy Starachowic mogą wybrać jedną z trzech tras. Wszystkie zakończą się na Świętym Krzyżu. Zielona, im. św. Brata Alberta Chmielowskiego, liczy 32 km, czarna im. sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego - 42 km, niebieska, im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki - 39 km. Deklaracje przejścia należy zgłosić do niedzieli 11 marca w starachowickich parafiach. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 11 marca o godz. 19 w kościele MB Nieustającej Pomocy (os. Wanacja). Szczegółowe informacje na www.parafia.starachowice.pl

W Iłży uczestnicy EDK wyruszą spod kościoła. Czarna trasa im. św. Józefa będzie wiodła na Święty Krzyż. Do przejścia będzie 43 km.

Jak zaznacza ks. Chruślak, Ekstremalna Droga Krzyżowa jest indywidualną formą kultu religijnego: - Każdy idzie na własną odpowiedzialność. Nie ma organizatora, który zabezpiecza czy organizuje przemarsz. Dlatego tak ważne są dobre buty, kamizelka odblaskowa, latarka i telefon komórkowy.

Zapisy dla Radomia, Skarżyska-Kamiennej i Iłży prowadzone są tylko przez stronę www.edk.org.pl i zostaną otwarte 12 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama