Nowy numer 24/2018 Archiwum

Siła modlitwy

– Pamięć historyczna jest dla nas jednym z fundamentów odzyskiwania tożsamości narodowej – powiedział abp Wacław Depo.

Uroczystości związane ze świętem patrona Radomia i diecezji radomskiej – św. Kazimierza Królewicza – rozpoczęły się Mszą św. w bazylice mniejszej pw. św. Kazimierza w Radomiu. Przewodniczył jej abp Depo, metropolita częstochowski. Przybyłych do świątyni powitał proboszcz ks. prał. Grzegorz Senderski. Nawiązując do świętego królewicza, przypomniał, że pokazał on swoim życiem, iż miłość może być szlachetna, czysta, że prawdziwa wielkość idzie w parze z pokorą i prostotą serca. W homilii arcybiskup podkreślał, że św. Kazimierza często można było spotkać na modlitwie, nawet przed świątynią, zanim ją otwarto. W modlitwie szukał mądrości jako daru Ducha Świętego dla dobrego, cnotliwego życia.

– Jeśli dzisiaj powraca pamięć Kościoła związana z imieniem św. Kazimierza, to jest jeszcze jeden dowód, że Kościół jest matką, a pamięć historyczna jest dla nas jednym z fundamentów odzyskiwania tożsamości narodowej. Przypominamy to dzisiaj, kiedy znów jest spór, nie tylko o pamięć, ale o prawdę budowaną na Bogu i wierności człowiekowi aż do końca. To Chrystus jest naszą mocą, to Chrystus jest naszą drogą i mądrością, a św. Kazimierz świadkiem Jego obecności – mówił abp Depo. Na zakończenie Mszy św. arcybiskup pobłogosławił obecnych relikwiami św. Kazimierza, które później można było ucałować.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma