Nowy numer 3/2021 Archiwum

Cel rozważania męki Pańskiej

Ma wstrząsnąć sumieniami, pobudzić do refleksji, skruchy, nawrócenia i pokuty.

W ten sposób cel koncertów pasyjnych - i tych w przeszłości, i obecnych - opisał ks. kan. Krzysztof Ćwiek, proboszcz radomskiej katedry, witając uczestników koncertu pasyjnego. Przygotował go Kameralny Chór Mieszany im. bp. Jana Chrapka pod dyrekcją Marii Czarneckiej-Cieślak.

Kameralny Chór Mieszany (dziś im. bp. Jana Chrapka) został utworzony na przełomie 2000/2001 roku, z inicjatywy ówczesnego ordynariusza bp. Jana Chrapka. Chór, między innymi, wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Chórów w Świdniku oraz na Festiwalu Kolęd w Częstochowie. Dokonał wielu nagrań koncertowych i studyjnych dla lokalnego radia i telewizji w Radomiu. Repertuar zespołu obejmuje muzykę religijną od renesansu do współczesności. Wykonuje kolędy, pieśni pasyjne, pieśni maryjne, psalmy, msze, a obok tego muzykę świecką i ludową, zarówno polskich jak i zagranicznych kompozytorów.

Dyrygentka Kameralnego Chóru Mieszanego jest absolwentką Instytutu Muzykologii Kościelnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Instytutu Liturgicznego przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Oskara Kolberga w Radomiu. Jest organistką w parafii katedralnej i wykładowcą w Diecezjalnym Studium Organistowskim.

- W parafii mamy dwa chóry. Kameralny Chór mieszany powstał w 2000 r. jako odpowiedź na inicjatywę i prośbę ówczesnego ordynariusza bp. Jana Chrapka. Chodziło mu o powołanie zespołu śpiewaczego, do którego należeliby również młodzi śpiewacy. Było czymś naturalnym, że po śmierci ordynariusza chór przyjął jego imię - wyjaśnia M. Czarnecka-Cieślak.

Zespół ma na koncie nie tylko koncerty, ale także płyty. Ostatnią, z kolędami, wydali w grudniu ubiegłego roku. Każdego roku starają się przygotować kilka koncertów. Te najważniejsze to kolędy, pieśni pasyjne i maryjne. - Przygotowanie koncertu trwa kilka miesięcy wytężonej pracy. Chodzi o to, by śpiew zabrzmiał nie tylko poprawnie, ale by był także wyrazem radości i swobody wykonawców. I to się udaje, bo w zespole gromadzimy pasjonatów śpiewu. Choć to chór kojarzony z katedrą, to w zdecydowanej większości śpiewają w nim osoby z Radomia i okolic. Ćwiczymy wieczorami we wtorki i czwartki. Zapraszamy chętnych. Wcześniej prosimy o kontakt telefoniczny z kancelarią parafialną parafii katedralnej 48 362 17 81 - zaprasza dyrektor zespołu.

Podczas koncertów utwory muzyczne chóru przeplatają wiersze w wykonaniu poetki Marii Halickiej   Podczas koncertów utwory muzyczne chóru przeplatają wiersze w wykonaniu poetki Marii Halickiej
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama