Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zabrzmi polski Mozart

W radomskiej katedrze Chór KUL Jana Pawła II wykona "Stabat Mater".

Razem z chórem wystąpi Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie. Wykonają "Stabat Mater" Józefa Seidlera. Koncert odbędzie się w niedzielę, 11 marca o 18.50 w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstał w 1921 roku. Wspólna pasja wykonywania muzyki łączy wiele pokoleń od początku działalności zespołu. Jego artystyczna aktywność to nie tylko rodzinne miasto Lublin, ale także prezentacje i projekty muzyczne w Polsce, w wielu krajach Europy i świata (USA, Kanada, Argentyna, Chile, Meksyk, Australia, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru od 1998 r. jest prof. Grzegorz Pecka. Repertuar zespołu obejmuje dzieła wokalne oraz wokalno-instrumentalne kompozytorów polskich i obcych, od renesansu do współczesności.

Józef Zeidler (ok.1744-1806) był członkiem kapeli przy klasztorze Filipinów na Świętej Górze koło Gostynia, a także kompozytorem. Jego msze, nieszpory, litanie zachowane zbiorach klasztornych Gostynia i Częstochowy zostały po 200 latach przywrócone koncertowej prezentacji. Sam Zeidler przez niektórych krytyków nazywany jest polskim Mozartem ze względu na jego typowo klasycystyczny styl muzyki, który odpowiada zasadom obowiązującym w ówczesnej muzyce europejskiej.

Organizatorami koncertu są: Dom Kultury "Idalin", parafia katedralna pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu oraz Stowarzyszenie MŁYŃSKA "Verum Bonum Pulchrum". Patronat honorowy: bp Henryk Tomasik i prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Zabrzmi polski Mozart  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama