Nowy numer 25/2018 Archiwum

Dyplomy dla katechetów

Wyróżnienie dla tych, którzy katechizują w diecezji radomskiej 25 lat i dłużej.

Uroczystość odbyła się podczas wielkopostnego dnia skupienia katechetów świeckich. W gmachu radomskiego seminarium poprowadził go ks. prof. Marek Chmielewski, kapłan diecezji radomskiej, pracownik naukowy od wielu lat związany z Wydziałem Teologii KUL. – „Człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami” – uczył bł. papież Paweł VI w adhortacji apostolskiej „Evangelii nuntiandi” o ewangelizacji w świecie współczesnym – mówił w homilii ks. Chmielewski. To stwierdzenie stało się dla teologa podstawą do refleksji o roli katechety świeckiego.

– Bycie katechetą to powołanie do bycia świadkiem. Katecheta ma nie tyle przekonywać, ile doprowadzać do osobowego spotkania z Chrystusem. Katecheta to ten, kto jest zdolny do pozyskiwania uczniów, bo katecheza to nie tylko dydaktyka, ale ewangelizacja. Katecheta jest kimś na kształt św. Jana Chrzciciela, który mówił o sobie, że jest głosem. On, będąc głosem, ma umożliwiać swym słuchaczom docieranie do Pana Jezusa i do Jego orędzia o zbawieniu – mówił ks. Chmielewski.

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej honorowymi dyplomami uczcił katechetów, którzy tej posłudze poświęcili ćwierć wieku swego życia, a nawet znacznie więcej. Najstarsi z wyróżnionych katechetów rozpoczęli swą posługę w Kościele, gdy katecheza odbywała się nie w szkołach, ale w salkach przy świątyniach i w punktach katechetycznych. Mszy św. w seminaryjnej kaplicy w Radomiu przewodniczył bp Adam Odzimek.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma