Nowy numer 3/2021 Archiwum

Na dwa fortepiany

W Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu był koncert i medal dla dyrektora.

Placówka zaprosiła na koncert „Dwa fortepiany. Mistrz i Młodzi Muzycy Roku 2018”. Zanim zabrzmiała muzyka, Robert Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych, otrzymał Medal Gloria Artis.

- To uznanie za pracę jako dyrektora szkoły, wzorowo kształcącej młodzież i osiągającej coraz więcej sukcesów - mówił, wręczając medal, Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego. Razem z nim medal wręczała posłanka Anna Kwiecień.

- Niczego nie mógłbym zrobić sam. Ten medal należy się więc także moim współpracownikom - powiedział R. Pluta. W imieniu grona pedagogicznego Zespołu Szkół Muzycznych dyrektorowi pogratulowała Elżbieta Fituch, dyrektor do spraw artystycznych ZSM.

Medal Gloria Artis otrzymał Robert Pluta. Wręczają: Anna Kwiecień i Marek Suski   Medal Gloria Artis otrzymał Robert Pluta. Wręczają: Anna Kwiecień i Marek Suski
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Podczas koncertu zabrzmiały dwa nowe fortepiany, dar firmy Vershold Poland. - Są to fortepiany gabinetowe wielkości 165 cm firmy Calisia. Chcemy podziękować sponsorom za ten miły gest, bo dzięki temu wzbogacamy się o kolejne dwa instrumenty - mówił Robert Pluta.

Przekazanie instrumentów radomskiej szkole jest efektem współpracy polsko-chińskiej. - Grupa parlamentarna polsko-chińska współpracuje bardzo dobrze z Chinami. Nasi partnerzy, z którymi organizowaliśmy festiwal „Polskie kręgi sztuki” w Chinach, koncerty, wystawy, pokazy filmów i różne inne działania, zaowocowały tym, że została nawiązana współpraca, przyjaźń. W tym roku też będziemy organizowali dni kultury chińskiej w Polsce, polskie dni kultury w Chinach i teraz odbywa się przekazanie tych dwóch z kilku instrumentów - wyjaśniał Marek Suski.

- My już od dawna tworzymy współpracę pomiędzy Polską a Chinami. Uważamy, że Calisia jest polską marką i my przekazaliśmy łącznie pięć fortepianów, nie tylko do Radomia, ale również dla innych szkół muzycznych. Bardzo się cieszymy, że wspieramy młodzież - powiedział Jimmy Zeng z Vershold Poland.

W czasie koncertu zagrali młodzi muzycy oraz mistrz - Kamila Woźniak i Franciszek Bawoł, tegoroczni maturzyści klasy fortepianu Michała Drewnowskiego. Michał Drewnowski jest cenionym muzykiem i nauczycielem akademickim. Jest nauczycielem fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu oraz w Akademii Muzycznej w Łodzi. Kamila i Franciszek, osobno i w duecie na dwa fortepiany, wykonali utwory Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta i Sergiusza Rachmaninowa. Oboje zagrali także ze swym mistrzem.

Po nich na scenie Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego zaprezentowali się najbardziej utytułowani uczniowie radomskiego Zespołu Szkół Muzycznych: perkusista Grzegorz Chwaliński, uczeń Barbary Galas, i akordeonista Piotr Motyka, uczeń Artura Miedzińskiego. 5 marca wystąpili w półfinałowym koncercie konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz TVP Kultura „Młody Muzyk Roku 2018”. Zakwalifikowali się do koncertu finałowego, który odbędzie się 20 marca. Podczas koncertu w Radomiu wykonali utwory Wiaczesława Siemionowa, Piotra Londonowa, Moritza Moszkowskiego i Bruce'a Hamiltona.

O podarowanych fortepianach mówił Jimmy Zeng z firmy Vershold Poland   O podarowanych fortepianach mówił Jimmy Zeng z firmy Vershold Poland
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama