Nowy numer 3/2021 Archiwum

Radomscy księża konsultorami

Duchowni z diecezji radomskiej otrzymali nominacje podczas ostatniej Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Turzyński został członkiem Rady Stałej KEP. Pisaliśmy o tym wczoraj TUTAJ. W czasie tego zgromadzenia nominacje na konsultorów otrzymali dwaj księża z diecezji radomskiej. Ks. Marek Chmielewski został zatwierdzony konsultorem Komisji Maryjnej, a ks. Mariusz Wilk - mianowany konsultorem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski została powołana w 2017 r. Zajmuje się szeroko pojętym kultem maryjnym w Polsce i koordynuje działalność mariologiczną różnych środowisk teologicznych. Została powołana w roku trzechsetlecia koronacji jasnogórskiego obrazu Czarnej Madonny, stulecia objawień fatimskich i 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie.

Ks. prof. Marek Chmielewski urodził się w 1959 r. Jest kapłanem diecezji radomskiej, wyświęconym w katedrze sandomierskiej w 1983 roku, kanonikiem gremialnym Kapituły Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, w której pełni funkcję sekretarza. Po pięciu latach pracy duszpasterskiej w parafii MB Miłosierdzia w Radomiu został pracownikiem naukowym KUL. 23 lutego 2016 r. z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał tytuł profesora nauk teologicznych.

Wśród różnych pełnionych funkcji, był dyrektorem Instytutu Teologii Duchowości KUL, prezesem Sekcji Duchowości Teologów Polskich, którą przekształcił w Polskie Stowarzyszenie Teologów Duchowości. Jest członkiem Towarzystwa Naukowego KUL, członkiem rzeczywistym Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, członkiem zwyczajnym Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia Bożego. W latach 2014-2017 był członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, a od 2017 r. jest jego przewodniczącym. Jest członkiem-korespondentem Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej w Rzymie.

Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie (Litwa) przyznał mu doktorat honoris causa.

Przez trzy kadencje był prodziekanem Wydziału Teologii i członkiem Senatu KUL.

Z kolei do zadań Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży należą: analiza postaw młodzieży, inspirowanie pracy formacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem treści orędzi papieskich do młodych, patronowanie corocznemu Krajowemu Forum Duszpasterstwa Młodzieży, współpraca z diecezjalnymi duszpasterzami młodzieży. Rada ds. Duszpasterstwa Młodzieży stanowi forum wymiany doświadczeń pracy duszpasterskiej wśród młodych pomiędzy diecezjami, ruchami i stowarzyszeniami.

Ks. dr Mariusz Wilk   Ks. dr Mariusz Wilk
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Ks. dr Mariusz Wilk urodził się w 1979 r. w Radomiu. Pochodzi z Kowali k. Radomia. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 maja 2005 r. przez posługę bp. Zygmunta Zimowskiego. W latach 2005-2007 był wikariuszem w parafii św. Łukasza w Radomiu. Od sierpnia 2007 do czerwca 2008 pracował we włoskiej parafii św. Pawła w Brugherio koło Mediolanu. Później wysłany został na studia prawnicze na Uniwersytet Laterański w Rzymie, ukończył je obroną pracy doktorskiej, uzyskując w 2014 r. doktorat z prawa kanonicznego. W latach 2014-2016 wraz z ks. dr. Markiem Adamczykiem był koordynatorem Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Radomskiej. Jest duszpasterzem młodzieży i prezesem Fundacji Młodzi Radom.

Ks. Wilk jeszcze jako rzymski student prowadził oazy studenckie w Zakopanem, brał udział w spotkaniach Taizé i pielgrzymkach na Jasną Górę z grupą akademicką 21. Jest współtwórcą spotkań dla kobiet „Całkiem Inna - Kobieta w blasku Stwórcy”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama