Nowy numer 7/2019 Archiwum

Msza św. i modlitwa przy grobie

W najbliższą sobotę, 24 marca przypada 6. rocznica śmierci bp. Edwarda Materskiego.

Msza św. w intencji śp. bp. Edwarda sprawowana będzie w katedrze Opieki NMP 24 marca o godz. 18. Członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu zapraszają z kolei do wspólnej modlitwy o godz. 15 Koronką do Bożego Miłosierdzia przy grobie bp. Materskiego na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Bp Materski urodził się 6 stycznia 1923 r. w Wilnie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1947 r. W 1968 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Aquasirena. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 1968 r. Od 28 marca 1981 r. był biskupem sandomierskim, a od 3 października 1981 r. - biskupem sandomiersko-radomskim.

25 marca 1992 r., po reorganizacji diecezji polskich, objął pieczę nad Kościołem radomskim jako pierwszy biskup diecezji radomskiej. Funkcję tę pełnił do 28 czerwca 1999 r. Jako ordynariusz erygował 109 nowych parafii.

Pośród wielu inicjatyw, których był inspiratorem i patronem, należy wymienić budowę gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, powstanie Radia Ave (dziś: Radio Plus Radom), tygodnika diecezjalnego "Ave" (dziś "AVE Gość Radomski"), utworzenie Radomskiego Instytutu Teologicznego. Do śmierci był opiekunem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej.

Bp Materski jest honorowym obywatelem Radomia, Skarżyska-Kamiennej i Chmielnika.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL