Nowy numer 2/2021 Archiwum

Relikwie bł. ks. J. Popiełuszki w Chlewiskach

- Zawsze walczył o kogoś - powiedział o błogosławionym ks. Piotr Odziemczyk.

Do parafialnej świątyni w Chlewiskach pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika zostały uroczyście wprowadzone relikwie pierwszego stopnia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika czasów komunistycznych. Do tej uroczystości parafianie na czele z proboszczem ks. Romanem Kuną przygotowywali się od dłuższego czasu, a ostatnim akcentem przed uroczystością były trzydniowe rekolekcje.

Relikwie do świątyni uroczyście wprowadził ks. kan. P. Odziemczyk, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Warszawie, który również wygłosił homilię. - Kaznodzieja przybliżył zebranym charyzmat posługi kapłańskiej błogosławionego - pełnej prostoty i otwartości. Jednocześnie zaznaczył, że ks. Jerzy nigdy nie występował, ani nie walczył przeciw komuś, ale zawsze walczył o kogoś. Walczył o człowieka, o jego prawa, o to, aby w codziennym, na pozór prozaicznym życiu zło dobrem zwyciężać – powiedział wikariusz ks. Mariusz Leszczyk. Na uroczystość oprócz parafian przybyli przedstawiciele władz samorządowych oraz trzydziestoosobowa grupa członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej.

Relikwie do świątyni wprowadził uroczyście ks. Piotr Odziemczyk   Relikwie do świątyni wprowadził uroczyście ks. Piotr Odziemczyk
Krzysztof Rejczak

Potwierdzone jest istnienie kościoła i parafii w Chlewiskach na przełomie XIII i XIV wieku. W drugiej połowie XV w. istniał tu murowany z kamienia kościół pw. św. Stanisława Biskupa. Kolejny kościół dedykowany temuż świętemu został zbudowany w latach 1511 – 1512 na miejscu poprzedniego. Kościół w kolejnych wiekach przebudowywano. Dziś to kościół późnogotycki, murowany z kamienia i cegły. W części starszej jest jednonawowy, a w części rozbudowanej w XX w. w stylu bazyliki trójnawowej. Portal do starej zakrystii jest kamienny, późnogotycki. Drzwi żelazne z okuciami i starym zamkiem pochodzą z XVI w.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama