Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wspominamy ten wielki trud

Bp Henryk Tomasik przewodniczył Mszy św. w szóstą rocznicę śmierci bp. Edwarda Materskiego.

Celebra miała miejsce w katedrze, gdzie w Niedzielę Palmową 1981 r. odbył się ingres bp. Edwarda Materskiego i spotkanie z 20 tys. wiernych.

Wówczas bp Walenty Wójcik, sufragan sandomierski, powiedział: "Katolicki Radom, przywiązany od tysiąca lat do wiary ojców, wita swego arcypasterza otwartym sercem i zgromadzony wokół kościoła mariackiego prosi o błogosławieństwo".

Wtedy obecna katedra była kościołem parafialnym, a bp. Materski był biskupem sandomierskim.

O trudzie tworzenia struktur pod powstanie diecezji radomskiej mówił w homilii bp Henryk Tomasik: - Ileż trzeba było wysiłków, starań, aby rozpocząć budowę nowego seminarium, wówczas, gdy było seminarium w Sandomierzu. To wszystko świadczyło o jasnym planie księdza biskupa, aby powstała diecezja radomska. Dzisiaj wspominamy ten wielki trud księdza biskupa. Tysiące rozmów z kapłanami, ludźmi świeckimi, ponad 100 nowych parafii z nowymi kościołami, pierwszy synod diecezjalny, Radomski Instytut Teologiczny, Diecezjalne Kolegium Katechetyczne, Diecezjalne Studium Organistowskie, diecezjalne Radio AVE i Tygodnik AVE, drukarnia diecezjalna. A obok tego także niezwykłe wydarzenia, do których trzeba zaliczyć beatyfikację pięciu kapłanów radomskich z grona 108 męczenników II wojny światowej, proces beatyfikacyjny bp. Piotra Gołębiowskiego, koronacja obrazu Matki Bożej w Skrzyńsku, przygotowania do koronacji obrazu MB Wychowawczyni w Czarnej, powstanie sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Niezwykle ważnym wymiarem pracy duszpasterskiej księdza biskupa była troska katechezę i katechetów. Był bardzo mocno zaangażowany w prace związane z powrotem religii do polskiej szkoły. Wspominamy to wszystko, i także bardzo normalną pracę duszpasterską, tę codzienną, która była znakiem zatroskania o wiarę w pana Jezusa, i o to, by diecezja stawała się prawdziwym Kościołem, ludem Bożym, w którym realizuje się to, co zapowiadał prorok Ezechiel w dzisiejszym czytaniu: „Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem”.

Bp Materski urodził się 6 stycznia 1923 r. w Wilnie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1947 r. W 1968 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Aquasirena. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 1968 r. Od 28 marca 1981 r. był biskupem sandomierskim, a od 3 października 1981 r. - biskupem sandomiersko-radomskim.

25 marca 1992 r., po reorganizacji diecezji polskich, objął pieczę nad Kościołem radomskim jako pierwszy biskup diecezji radomskiej. Funkcję tę pełnił do 28 czerwca 1999 r.

Pierwszy biskup radomski zmarł 24 marca 2012 r. i zgodnie ze swoją wolą został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Jest Honorowym Obywatelem Radomia, Skarżyska-Kamiennej i Chmielnika.

Epitafium w kaplicy Matki Bożej w radomskiej katedrze upamiętniające bp. Edwarda Materskiego   Epitafium w kaplicy Matki Bożej w radomskiej katedrze upamiętniające bp. Edwarda Materskiego
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama