Agencja Rozwoju Przemysłu inwestuje 25 mln zł w budowę hali na radomskich Wośnikach.
Choć w miejscu, gdzie stanie obiekt, na razie jest „ściernisko”, to zgodnie z planem, prace mają się zakończyć w połowie 2019 r. Inwestorzy z Radomia i okolic otrzymają do dyspozycji nową przestrzeń produkcyjną. Na terenie działki na Wośnikach, należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu (podstrefa Radom, TSSE EURO-PARK WISŁOSAN) powstanie hala o powierzchni ponad 11 tys. m2 z zapleczem socjalno-administracyjnym. W konferencji inaugurującej rozpoczęcie budowy udział wziął Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera i poseł ziemi radomskiej, Marcin Chludziński, prezes Zarządu ARP S.A. i Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP S.A.
Hala powstanie przy ulicy Kieleckiej w Radomiu. Plany zakładają utworzenie trzech niezależnych segmentów z oddzielnymi instalacjami sanitarnymi i biurowymi. Dzięki takiemu podziałowi możliwe będzie samodzielne zagospodarowanie każdej z wydzielonych części, co pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń i dostosować ją do zróżnicowanych oczekiwań przedsiębiorców (największy segment pomieści 100 pracowników, dwa pozostałe po 50). Do dyspozycji wynajmujących będzie także parking na 250 miejsc.
- Klimat dla inwestycji w Polsce jest bardzo sprzyjający i chcemy go jak najlepiej wykorzystać. Dlatego chętnie angażujemy się we wsparcie regionów. Udostępniając przedsiębiorcom tereny w zarządzanych przez ARP specjalnych strefach ekonomicznych, czy udzielając finansowania, wspieramy nie tylko konkretne firmy, ale także konkurencyjność gospodarki. W Radomiu poszliśmy o krok dalej. Dostrzegliśmy niewykorzystany potencjał miasta i szczególne potrzeby przedsiębiorców, wynikające z braku odpowiedniej zabudowy pod inwestycje. Rozwiązaniem tego problemu jest hala na Wośnikach. Jestem przekonany, że ta inwestycja pomoże miastu rozwinąć skrzydła i spożytkować jego ogromne możliwości - powiedział Marcin Chludziński.
Wizualizacja projektu Hali Wośniki
Realizacja planu przyjętego przez ARP odbywa się w systemie „projektuj i wybuduj”. Wykonawcą projektu i robót budowlanych jest spółka ROSA-BUD we współpracy z firmą POLINVEST. Projekt zakłada wykorzystanie innowacyjnych technologii budowlanych, zmniejszających koszty utrzymania i eksploatacji obiektu.
- Sprawdzaliśmy, czego potrzebują inwestorzy w Radomiu. Wnioski z przeprowadzonych badań były jednoznaczne: miasto cierpi na brak przestrzeni gruntów i nowoczesnych obiektów produkcyjnych. Okazuje się także, że nie tylko preferencje podatkowe, ale często właśnie dostępność gotowych obiektów przemysłowych, spełniających współczesne standardy i oczekiwania, jest czynnikiem przesądzającym o inwestycji. Rozwój średnich miast, takich jak Radom zależy od tego, co mają do zaoferowania młodym ludziom oraz czy przekona ich to do pozostania i związania się z miastem. Wymagające wysokich kwalifikacji miejsca pracy w wysokiej jakości halach i biurach, które powstaną dzięki inwestycjom, są na pewno dobrym argumentem - podkreślił Dariusz Śliwowski.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Siedziba główna ARP S.A. znajduje się w Warszawie. Agencja ma również oddziały w Katowicach, Mielcu oraz Tarnobrzegu, biura w Radomiu i Wrocławiu.
Tu na razie jest "ściernisko", ale w połowie 2019 r. będzie nowoczesna hala
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość