Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wielkanocna kwesta

Datki wesprą renowację nagrobka represjonowanego za pomoc powstańcom styczniowym kapłana.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu zaprasza w Wielką Sobotę, 31 marca od 9.00 do 14.00 na kolejną wielkanocną kwestę, z której dochód zostanie przeznaczony na odnowę jednego z zabytkowych nagrobków radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej (ul. Limanowskiego/Dębowa).

- W tym roku chcemy jako komitet, wraz z parafią św. Wacława, włączyć się również do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstanie styczniowe jest jednym z najważniejszych filarów odbudowy niepodległości i polskiego patriotyzmu. Pamięć o powstańcach styczniowych: Traugutcie, Langiewiczu, Czachowskim i tysiącach bezimiennych uczestników zrywu 1863-1864, jest naszą powinnością wobec ojczyzny - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący SKOZCR w Radomiu. - Dlatego, po raz pierwszy postanowiliśmy odnowić nagrobek bardzo zasłużonego dla powstania styczniowego, radomskiego proboszcza parafii farnej, ks. Michała Kobierskiego (1804-1876). Jest to również pierwszy nagrobek kapłański, który odnawiamy. Jak wynika z dziejów radomskiej fary, zaangażowanie się jej księży w pomoc uczestnikom powstania styczniowego było bardzo znaczące, co ostatecznie skończyło się represjami władzy carskiej. Dwóch wikariuszy zostało zesłanych na Sybir, a samego proboszcza Michała Kobierskiego władze carskie obłożyły wysoką kontrybucją (200 rubli) za ukrywanie powstańczego sztandaru - dodaje Adamiec.

Od 23 lat Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, prowadzi kwesty na najstarszej nekropolii Radomia. Do tej pory społecznicy podczas 33 kwest zebrali kwotę ponad 620 tys. zł., dzięki którym odnowiono 20 zabytkowych nagrobków. Na pilną renowację w kolejnych latach czeka blisko 350 nagrobków wpisanych do rejestru ochrony zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Chcemy wraz z mieszkańcami Radomia i wszystkimi ofiarodawcami, ratować najpiękniejsze i najbardziej potrzebujące prac konserwatorskich zabytkowe nagrobki, na jednej z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii polskich. Dlatego, wraz z parafią św. Wacława, prosimy o hojny udział w wielkanocnej kweście; kwestujących i darczyńców, aby w tym roku kontynuować dzieło duchowej i materialnej troski o nasz piękny radomski cmentarz rzymskokatolicki - zachęca do udziału w kweście Sławomir Adamiec.

Napis na kamiennej płycie jest jeszcze czytelny, ale wymaga renowacji   Napis na kamiennej płycie jest jeszcze czytelny, ale wymaga renowacji
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama