Nowy numer 24/2021 Archiwum

Słownik gwary opoczyńskiej

To będzie pierwsza taka publikacja w historii regionu. Badania rozpoczną się w lipcu.

Opracowanie i wydanie "Słownika gwary opoczyńskiej" to wspólny projekt Muzeum Regionalnego i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie. Projekt został bardzo wysoko oceniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wesprze wydawnictwo kwotą 25 tys. zł.

"Słownik gwary opoczyńskiej" zawierać będzie wyniki badań, które będą prowadzone od lipca do sierpnia 2018 r. na terenie ziemi opoczyńskiej przez utytułowanych specjalistów z dziedziny etnografii i językoznawstwa. Do słownika dołączona będzie płyta CD z oryginalnymi nagraniami języka gwarowego.

Jak zapewnia Adam Grabowski, dyrektor MR, publikacji będą towarzyszyć działania dodatkowe. By gwarę popularyzować i by nie zaniknęła, najprawdopodobniej we wrześniu i październiku będą organizowane konkursy gwary mówionej i pisanej. W ramach realizacji projektu powstaną też konspekty lekcji, na których podstawie w przedszkolach i szkołach gminy Opoczno odbędą się lekcje nauki gwary opoczyńskiej. Do konspektów będą dołączone materiały nagrane na płycie. W ten sposób kolejne pokolenia będą mogły poznać zanikający już obecnie język swoich dziadków i pradziadków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama