Analizowali pozycję prawną i społeczną dziecka we współczesnym świecie.
Na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Prawnych Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Status prawny dziecka". Organizatorami wydarzenia był Zakład Prawa Publicznego Katedry Prawa UTH Radom oraz Studenckie Koło Naukowe Administratywistów "SKAUTH". Przedmiotem analizy była pozycja prawna i społeczna dziecka we współczesnym świecie. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele 12 ośrodków naukowych, a także praktycy reprezentujący kancelarię adwokacką oraz Izbę Komorniczą.
Konferencja składała się z 4 sesji: prawo administracyjne, prawo cywilne, aspekty społeczne oraz prawo i postępowanie karne. Wszystkie zakończyły się dyskusjami.
Aleksandra Nowocień (z prawej) była jedną z organizatorek konferencji
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
- Pomysł na tę konferencję pochodzi od studentów, członków koła "SKAUTH", którzy chcieli spotkać się ze studentami z innych ośrodków. Usłyszeliśmy bardzo ciekawe wystąpienia, o wysokim poziomie merytorycznym. Ciekawe były dyskusje, ale i rozmowy kuluarowe, bo takie konferencje to nie tylko wymiana myśli, ale także spotkania i nawiązywanie znajomości. Tych ludzi przecież łączą wspólne zainteresowania. Prowadzę panel o tematyce społecznej. Ta część jest mi szczególnie bliska. Zaistniały tu aspekty społeczne, filozoficzne, antropologiczne, etyczne - powiedział ks. dr Wojciech Wojtyła, sekretarz Krajowego Biura ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców, z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej.
Jednym z głównych organizatorów konferencji była Aleksandra Nowocień, studentka II roku na Wydziale Prawa UTH w Radomiu. - Dzięki takim spotkaniom możemy rozwijać swoje zainteresowania. Nie tylko brać udział w zajęciach dydaktycznych, ale możemy pokazać, co nas interesuje, a jest związane z uczelnią, jak również oswajać się ze środowiskiem naukowym. W przygotowanie konferencji zaangażowała się cała rzesza studentów, szczególnie z naszego koła administratywistów. Mamy bardzo dużo pomysłów na spotkania naukowe. Chcemy też, żeby o UTH w Radomiu było słychać w całej Polsce. Szkoda, że duża część młodych ludzi wyjeżdża do innych miast. Dobrze, żeby zobaczyli, że w Radomiu też się coś dzieje i tu warto studiować. Prowadzimy różne badania terenowe, a po konferencji chcemy opublikować wyniki naszych badań ankietowych. Przeprowadziliśmy je w szkołach. Były na temat świadomości prawnej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Piszemy też artykuły naukowe do czasopismach studenckich, ale i naukowych - mówiła A. Nowocień.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, Radosław Witkowski, prezydent Radomia, prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik, rektor UTH, dr hab. Jan Bednarczyk, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych UTH w Radomiu.