Do 8 sanktuariów diecezji radomskiej przybyła młodzież, która w tym roku przyjmuje sakrament bierzmowania.
Pielgrzymkę, na przełomie kwietnia i maja, od kilku lat organizuje Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej.
- Bierzmowani z opiekunami pielgrzymują do sanktuariów w: Błotnicy, Wysokim Kole, Studziannie, Wielkiej Woli-Paradyżu, Skarżysku-Kamiennej, Kałkowie, Czarnej i Skrzyńsku. To bardzo ważny dzień w ich formacji - zobaczenie młodego Kościoła, który razem spotyka się i razem się modli. Ten czas wielkanocny też jest charakterystyczny właśnie dla wspomnienia, jak rodził się Kościół pierwszych wieków, gdy wszyscy spotykali się razem na modlitwie, na łamaniu chleba, na przyjmowaniu sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, i tak też chcemy ten dzień bierzmowanych przeżywać - mówi ks. Stanisław Piekielnik z Wydziału Katechetycznego. - Młodzież doświadcza młodego Kościoła, doświadcza siebie we wspólnocie Kościoła, który rośnie, rozwija się, wzrasta w wierze, ma wspólne problemy, wspólne radości. Taki też charakter ma to spotkanie - z jednej strony modlitwa, jakieś zastanowienie się też nad swoim chrześcijaństwem, ale z drugiej strony jest to spotkanie w duchu chrześcijańskiej radości.
Ks. Piekielnik dziękował wszystkim organizatorom Dnia Bierzmowanych w diecezji. - Wielkie podziękowania dla księży, katechetów ze wszystkich parafii, którzy włączyli się w przygotowania w tych 8 miejscach, bo rzeczywiście potrzeba dużo pracy, by zorganizować ten dzień, żeby był czas i na modlitwę, na wspólny posiłek i na wspólną zabawę. Wielkie podziękowania także dla wszystkich kustoszy, którzy zawsze mają otwarte drzwi, otwarte dłonie dla nas, organizujących ten dzień.
W sanktuarium MB Świętorodzinnej w Studziannie spotkali się młodzi z dekanatów drzewickiego, opoczyńskiego i tomaszowskiego. Przybyło 810 bierzmowanych. To sanktuarium przeżywa w tym roku 50. rocznicę koronacji obrazu, której dokonał kard. Karol Wojtyła (św. Jan Paweł II) i dwóch kandydatów na ołtarze - kard. Stefan Wyszyński i bp Piotr Gołębiowski.
- Jest to bardzo ważny moment w przygotowaniu do sakramentu bierzmowania. Ważny moment świadomego wyboru Chrystusa na nowo. To jest dla młodych też ważne doświadczenie wspólnoty. Jednym ze znaków wykorzystywanych tutaj w celebracji chrzcielnej są świece. Jedną się łatwo zdmuchnie. Jak ich się już złączy 10, płomień jest tak silny, że się go nie da łatwo zdmuchnąć. Tak samo jest z naszą wiarą. Spotykamy się we wspólnocie, budujemy się wiarą innych, bo można przyjechać z takim nastawieniem, że się pośmiejemy, pogadamy, a można też zobaczyć młodzież, która się modli, która coś przeżywa, i samemu zadać sobie wreszcie to pytanie, dlaczego ja taki nie jestem. Z pewnością nieraz to rodzi pytanie: czy ja tak nie powinienem? - tłumaczy ks. Łukasz Białas, wikariusz opoczyńskiej parafii pw. św. Bartłomieja, odpowiedzialny za organizację spotkania w Studziannie.
Na Mszę św. do Studzienny przyjechał bp Piotr Turzyński. - Kochane dzieci Boże! Pozdrawiają was kochane dzieci Boże z pozostałych sanktuariów. Myślę, że wy, młodzież, nie czujecie się dotknięci, że mówię do was „dzieci”. Ja też jestem dzieckiem Bożym - rozpoczął homilię bp Piotr. Mówił o odwadze wyznawania wiary, jaką daje Duch Święty. Przypomniał, że to wiara była fundamentem przetrwania długich lat zaborów i odzyskania niepodległości 100 lat temu. - Nie wstydźcie się wiary! Wyznajcie ją zawsze odważnie - apelował i przywołał Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i Henryka Sienkiewicza, dla których wiara była ważną sprawą ich życia.
Po Mszy św. młodzi zawierzyli się Matce Najświętszej i adorowali Najświętszy Sakrament. A potem cieszyli się wspólnym spotkaniem przy słodkich bułkach i pączkach.
Spotkanie w Studziannie rozpoczęła konferencja, którą wygłosił ks. Marcin Przytuła, wikariusz w Libiszowie. Celebracji chrzcielnej przewodniczył ks. Marcin Dobek, wikariusz w parafii pw. św. Marcina w Tomaszowie Mazowieckim.
Pełna relacja ze świadectwami uczestników w wydaniu papierowym "Gościa Radomskiego" nr 17 na 29 kwietnia.