Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Radomski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • HISTORIA DIECEZJI
  • Patronaty

Najnowsze Wydania

  • GN 16/2026
    GN 16/2026 Dokument:(9673311,Mocny głos kapitana Glovera)
  • GN 15/2026
    GN 15/2026 Dokument:(9662601,Widziałem lwa i kipiące życie)
  • GN14/2026
    GN14/2026 Dokument:(9651710,Nasz piękny chrześcijański ekskluzywizm)
  • GN 13/2026
    GN 13/2026 Dokument:(9641462,Bój chwalebny, niezrównana walka)
  • GN 12/2026
    GN 12/2026 Dokument:(9630833,Nad wodą i pod wodą)
radom.gosc.pl → Wiadomości z diecezji radomskiej → Kawiarniane wspomnienia

Kawiarniane wspomnienia przejdź do galerii

Koncert z kremówkami dla Helenki i Szymonka.

Młodzież podczas przedstawienia siedziała przy kawiarnianych stolikach  
Młodzież podczas przedstawienia siedziała przy kawiarnianych stolikach
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W kościele pw. św. Pawła Apostoła przy ul. Piotra Skargi w Radomiu odbył się koncert charytatywny poświęcamy Szymonowi i Helence Kowalikom.

Szymonek ma 13 lat i zmaga się z chorobą genetyczną. Jeździ na wózku m.in. musi być karmiony dożołądkowo, oddycha dzięki trateochomii. W ciągu czterech lat przeszedł 12 operacji. Jest sympatycznym, uśmiechniętym chłopcem. Jego młodsza siostra Helenka ma 3,5 roku. Urodziła się jako wcześniak. Miała wylew krwi do mózgu. Choć lekarze rokowali, że jej stan będzie gorszy niż Szymonka, to dzięki rehabilitacji dziecko biega, jest radosne, choć ma częściowy niedowład prawej rączki i krótszą prawą nóżkę.

Organizatorzy charytatywnego koncertu to Małgorzata Figiel, Agnieszka Chołuj i ks. Marcin Czerwonka.

- W parafii zakładamy Parafialny Klub Młodzieżowego Wolontariatu przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka”. Teraz jesteśmy w fazie organizacyjnej, a „pełna parą” ruszamy od września. To nasz pierwszy koncert charytatywny. Jego tytuł to „Kawiarniane wspomnienia - Jan Paweł II”. Bardzo wielu młodych ludzi już się angażuje w wolontariat. Cieszymy się, że tak chętnie garną się do działania. Chcemy poprzez to wydarzenie pomóc Szymonkowi i Helence, żeby te dzieci mogły wyjechać na turnus rehabilitacyjny. Koszt wyjazdu to około 13 tys. zł - mówi M. Figiel.

- Kawiarniane wspomnienia związane ze św. Janem Pawłem II nie mogą być bez słynnych kremówek. Dlatego wszyscy, którzy są z nami, będą mogli ich skosztować. Ciasta upiekły parafianki i mamy tych dzieci, które występują. Są to uczniowie ze szkół PSP nr 10, 20 i 4. Staramy się integrować lokalną społeczność - dopowiada A. Chołuj.

Koordynatorem spraw związanych z koncertem, osobą mobilizująca do działania, autorem scenografii i autorem montażu filmów archiwalnych towarzyszących temu wydarzeniu był ks. M. Czerwonka. - Na terenie parafii nie mamy szkoły. Trudniejsza jest praca duszpasterska, jeśli nie ma się kontaktu z młodzieżą w szkole. Ale włączmy się w różne akcje, chcemy działać. Ci młodzi ludzie pokazują, że chcą pomagać, a my pomagamy im pomnażać swoje talenty. Jestem drugi rok w parafii na Janiszpolu i od początku z młodzieżą prowadzę różne akcje m.in. wspominamy św. Jana Pawła II. W tych działaniach wspiera nas proboszcz ks. kan. Jerzy Szpytma - powiedział ks. Marcin.

Młodzież recytującą swoje kwestie przy kawiarnianych stolikach wspierała schola pod kierownictwem organistki Anny Pawłowskiej. Gościnnie na klawiszach zagrał Kamil Jóźwik. Nagłośnienie przygotował Paweł Iżmański. Koncertowi towarzyszyła również wystawa obrazów przedstawiających św. Jana Pawła II. Ich autorem jest ks. Marcin.

Podczas koncertu obecni byli państwo Arkadiusz i Wioletta Kowalikowie ze swoimi dziećmi. - Szymon jest chory na encefalopatię z odkładającym się żelazem w mózgu, które go niszczy. W 2013 roku dowiedzieliśmy się, na co on choruje. Do tego czasu miał stwierdzone dziecięce porażenie mózgowe. W Polsce na tę chorobę cierpi 28 dzieci. Czekamy na lek, który pojawi się do testowania. W tej chwili najgorsze dla Szymona to są bóle spastyczne. Konieczna jest rehabilitacja. Jeśli nad tym nie zapanujemy, to Szymon odgryza sobie bezwładnie język, wargi, policzki wręcz przegryza na wylot. Żeby do tego nie dopuścić, to jedyną szansą jest obstrzykiwanie Szymona betuliną co 2–3 miesiące. To nie jest refundowane i kosztuje ok. 4.5 tys. zł. Dzięki systematycznej rehabilitacji Helenki od pierwszego tygodnia życia, widać efekty. Helenka radośnie, biega - powiedział A. Kowalik.

Dzieci są pod egidą fundacji Serce dla Maluszka.

« ‹ 1 › »
Dla Szymona i Helenki

Foto Gość DODANE 30.04.2018

Dla Szymona i Helenki

W kościele pw. św. Pawła Apostoła przy ul. Piotra Skargi w Radomiu odbył się koncert charytatywny poświęcamy Szymonkowi i Helence Kowalikom. Dzieci wymagają systematycznej kosztownej rehabilitacji i leczenia.  
oceń artykuł Pobieranie..

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

|

GOSC.PL

publikacja 30.04.2018 18:49

0 FB Twitter
drukuj wyślij
TAGI:
  • JANISZPOL
  • KONCERT CHARYTATYWNY
  • KS.MARCIN CZERWONKA
  • RADOM
  • ŚW. JAN PAWEŁ II

Polecane w subskrypcji

  • Dlaczego wracają do Kościoła? O chrzcielnym fenomenie w krajach zlaicyzowanego Zachodu
    • Kościół
    • Tomasz Rowiński
    Dlaczego wracają do Kościoła? O chrzcielnym fenomenie w krajach zlaicyzowanego Zachodu
  • Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
    • Rozmowa
    • Franciszek Kucharczak
    Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
  • Toast za karę śmierci
    • Marek Magierowski
    Toast za karę śmierci
  • Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X