Nowy numer 48/2020 Archiwum

Marta Trojanowska Bibliotekarzem Roku przejdź do galerii

Pierwsza zdecydowała się prowadzić zajęcia czytelnicze w Areszcie Śledczym.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddział w Radomiu to organizatorzy uroczystości z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2018. Spotkanie odbyło się w siedzibie biblioteki przy ul. Piłsudskiego. Przybyli na nie bibliotekarze i pracownicy bibliotek z Radomia, i z powiatu radomskiego oraz goście, wśród których byli europosłanka Julia Pitera, Sebastian Równy, dyrektor Działu Kultury UM, Marek Oleszczuk reprezentujący Mirosława Ślifirczyka, starostę radomskiego. Obecnych powitała Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor placówki.

W ubiegłym roku 117 bibliotekarzy zatrudnionych w Radomiu i na terenie powiatu radomskiego obsłużyło 41 tys. zarejestrowanych czytelników.

- Od 10 lat z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek ogłaszamy nazwisko Bibliotekarza Roku. Pomysłodawcą tego wyróżnienia oraz fundatorem pucharu i nagrody pieniężnej jest nasz wieloletni przyjaciel i wierny sponsor Czesław Kruk, mieszkaniec Edynburga - mówiła dyrektor.

Tym razem tytuł Bibliotekarza Roku otrzymała Marta Trojanowska. Nagrodę przyznano jej za prowadzenie lekcji bibliotecznych w przedszkolach i szkołach podstawowych oraz zajęć czytelniczych z dziećmi w filiach bibliotecznych i bibliotece głównej. Pani Marta organizuje wystawy historyczne i książkowe według własnego pomysłu i scenariusza. Publikuje stale w kwartalniku „Bibliotekarz Radomski”. Od lat gromadzi materiały dotyczące już nieistniejących bibliotek zakładowych. Jako pierwsza zdecydowała się systematycznie prowadzić zajęcia czytelnicze w radomskim Areszcie Śledczym. Jest inicjatorką i organizatorką konkursu fotograficznego „Radomskie zaułki książki”. Należy do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Promuje w pracy bibliotekarskiej historię i zabytki miasta Radomia.

Nagrody ufundował także starosta radomski. Otrzymały je dyrektorki bibliotek, które bardzo aktywnie działają na rzecz promocji czytelnictwa i samej Biblioteki. Współdziałają z lokalnym środowiskiem i organizacjami pozarządowymi ,działającymi na terenach gmin. Nagrody otrzymały A. Skubisz-Szymanowska, Barbara Arak z Gminnej Biblioteki Publiczna w Jedlni-Letnisko i Zofia Maj z Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie.

Dyplomy i książki trafiły także do najbardziej aktywnych bibliotekarzy oraz osób, które wspierają prace bibliotek i bibliotekarzy w codziennej pracy.

Na zakończenie spotkania jego uczestnicy mogli skosztować tortu. Wzniesiono także okolicznościowy toast.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama