Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wędrówki drogami Miłosierdzia

W Ostrej Bramie w Wilnie zawierzyli Matce Bożej swoje dalsze lata posługi kapłańskiej w Kościele.

Księża obchodzący w tym roku 20. rocznicę święceń pielgrzymowali do Wilna i na Łotwę. Tam przeżywali rocznicowe rekolekcje. Prowadził je ks. prał. Wojciech Górlicki, kapłan diecezji radomskiej i proboszcz parafii pw. Świętych Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie.

Rocznicową pielgrzymkę księża rozpoczęli od Mszy św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie, gdzie znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego. Później, podczas Eucharystii przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie, zawierzyli Maryi dalsze lata swojej kapłańskiej posługi w Kościele. Jubilaci modlili się także w katedrze wileńskiej, przy ołtarzu, w którym znajduje się trumna z relikwiami św. Kazimierza Królewicza, patrona diecezji radomskiej.

- Tematyka naszych rekolekcji dotyczyła pełnego wdzięczności miłosiernemu Bogu spojrzenia na minione lata, ale też wiązała się z konkretnymi wskazówkami na kolejne lata. Rozważaliśmy potrzebę „mądrego obumierania” na wzór ziarna rzuconego w ziemię. Podejmowaliśmy temat służby ludziom, zgłębialiśmy prawdę o Eucharystii - centrum życia kapłana, jak też rozważaliśmy rolę Matki Bożej w kapłańskim życiu i posłudze - mówi ks. prał. Albert Warso, pracownik watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, jeden z porcelanowych jubilatów.

Pielgrzymka była również okazją do zwiedzania Wilna i odkrywania śladów polskości i miejsc bliskich Polakom w tym regionie. Księża byli w Ponarach, miejscu mordu około 20 tys. Polaków podczas II wojny światowej. Byli na cmentarzach na Antokolu i na Rossie. Odwiedzili Uniwersytet Wileński i Mickiewiczowską „Celę Konrada”. Zwiedzili Troki i byli na Górze Krzyży. Pojechali także na Łotwę, gdzie w Rydze celebrowali Mszę św. pod przewodnictwem i na zaproszenie abp. Zbigniewa Stankiewicza, metropolity ryskiego.

Jubilaci odwiedzili parafie swoich starszych kolegów z seminarium - ks. Wojciecha Górlickiego i ks. Szymona Wikły, którym dziękują za zaproszenie, gościnę, miłe spotkania, pomoc i towarzyszenie. - Dni wędrówek po Wileńszczyźnie były bogate w treści - te rekolekcyjne i te związane ze zwiedzaniem kolejnych miejsc. Dla nas były też czasem wielu rozmów, wspomnień, radości, przywoływania lat seminaryjnych i umacnianiem wzajemnych więzi. To wielkie bogactwo przeżyć dokonywało się w blasku miłosierdzia Bożego i pod opieką Matki Miłosierdzia - mówi ks. Albert.

Święcenia kapłańskie 20 lat temu przyjęli księża: Marcin Dziemba, Witold Gładyś, Sylwester Gula, Sylwester Jończyk, Władysław Kądziołka, Tomasz Kośla, Robert Kryczka, Wiktor Nowiński, Piotr Ordowicz, Marek Pionka, Artur Piasek, Piotr Sowiński, Piotr Stępień, Piotr Supierz, Grzegorz Tęcza, Albert Warso i Dariusz Zając.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama