Nowy numer 43/2020 Archiwum

Na swoim podwórku

Uczniowie odwiedzili miejsce, gdzie alumni dojrzewają do tego, by być dobrymi księżmi.

Na zaproszenie ks. Stanisława Piekielnika, opiekuna praktyk katechetycznych, i alumnów III roku w Wyższym Seminarium Duchownym gościli uczniowie klas I i V z PSP nr 17 w Radomiu. – W formację seminaryjną wpisane jest przygotowanie katechetyczno-pedagogiczne. Trwa ono 3 lata. W tym czasie klerycy uczą się katechizować w szkołach podstawowych i średnich. Tam prowadzą zajęcia na różnych poziomach edukacyjnych. Przygotowują się też do pełnej roli katechety, a więc nie tylko nauczania, ale w ogóle obecności w szkole, w tym też organizowania wycieczek, czyli przygotowania całej dokumentacji, by taka wycieczka była bezpieczna. W maju zapraszamy uczniów do nas, aby zobaczyli, jak klerycy przygotowują się do bycia księżmi, jak wygląda formacja seminaryjna i jak kształtuje się powołanie. Dla dzieci jest to też okazja do tego, aby poznały to szczególne miejsce w Radomiu, jakim jest seminarium, miejsce poświęcone przez św. Jana Pawła II w 1991 roku. Wizyta dzieci w WSD w tym miesiącu łączy się z dwiema ważnymi datami związanymi z papieżem Polakiem – 13 maja jest rocznica zamachu na jego życie, a urodził się 18 maja – tłumaczy ks. Piekielnik.

Klerycy wraz z opiekunami przyprowadzili uczniów ze szkoły do seminarium. Oprowadzali ich po gmachu i opowiadali o tym miejscu. – Chcieliśmy im pokazać, jak żyjemy i czym jest Wyższe Seminarium Duchowne. Niektórym się wydaje, że jest to „zamknięte miejsce”. Już w drodze uczniowie zadawali nam mnóstwo pytań. Byli ciekawi tego miejsca. Pytali o Pokój Papieski i pamiątki po Janie Pawle II. Tomek z I klasy pytał, czy uprawiamy sport, czy tylko się uczymy i modlimy. Mówiliśmy im, że mamy kort tenisowy, salę gimnastyczną i siłownię. Pokazujemy, że klerycy to jest normalna młodzież studencka – mówi al. Kacper Piotrowski-Stajniak.

Zwiedzanie gmachu seminaryjnego uczniowie rozpoczęli od kaplicy. Tam na witrażach rozpoznawali sakramenty święte. W Pokoju Papieskim oglądali pamiątki związane z wizytą Jana Pawła II w Radomiu. Przeglądali kronikę, oglądali zdjęcia. Duże zainteresowanie wzbudził tron papieski, który został przygotowany specjalnie na Mszę św., którą Ojciec Święty sprawował na lotnisku w Sadkowie. Odwiedzili też salę misyjną. Zgromadzone są tam pamiątki naszych księży misjonarzy, którzy ewangelizują w różnych zakątkach świata. W auli bp. Piotra Gołębiowskiego klerycy poprowadzili katechezy „Jezus Chrystus – Dobry Pasterz”. – Temat wybrany był nieprzypadkowo, bo dzieci w większości pochodzą z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, ale też Chrystus Dobry Pasterz jest dla alumnów przygotowujących się tutaj do kapłaństwa wzorem do naśladowania – mówi ks. Piekielnik.

Lekcję religii dla kl. V poprowadził kl. Szymon Spasiński. – Jesteśmy na swoim podwórku. Na pewno pod tym dachem luźniej prowadzi się katechezę. Łatwiej nam tu pokazywać obraz Dobrego Pasterza, bo w tym miejscu przygotowujemy się do pasterzowania ludziom, tu dojrzewamy do tego, by być dobrymi kapłanami – powiedział. Na zakończenie katechezy dla kl. I został rozstrzygnięty konkurs plastyczny. Zorganizował go kl. Kamil Mularski. – Na katechezie w szkole przed Niedzielą Miłosierdzia zaproponowałem dzieciom, by wykonały rysunki przedstawiające Jezusa Miłosiernego na wzór obrazów z Łagiewnik czy Wilna. W seminarium ogłosiliśmy wyniki i zrobiliśmy wystawę tych prac – mówi. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Uczniowie mieli też czas na chwilę relaksu. Drugie śniadanie zjedli w altance w wirydarzu. Na zakończenie wszyscy pomodlili się przy figurze Matki Bożej Niepokalanej.

– Już od kilku lat ks. Piekielnik przychodzi do mnie na lekcje. Końcowym efektem naszej współpracy jest zwiedzanie seminarium i katechezy przeprowadzane tu przez alumnów – mówi Lidia Murawska, katechetka w PSP nr 17. – Dla moich uczniów ta wizyta jest wielkim przeżyciem. Starsze roczniki ją wspominają. To miejsce dla nich jest tajemnicze. Tu są wyciszone. Ze szkołą są już za pan brat, natomiast seminarium to dla nich coś nowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama