Nowy numer 43/2020 Archiwum

Uczyli się mądrze i zdrowo żyć

Piknikiem profilaktycznym zakończyła się II edycja projektu "Campus Misericordiae".

Adresowany jest do młodzieżowych ośrodków wychowawczych z diecezji radomskiej. Chodzi w nim o integrację tych placówek, wymianę doświadczeń oraz uczenie mądrego i zdrowego stylu życia.

W pikniku, który odbył się na Eramach w Kałkowie, uczestniczyło 80 podopiecznych z 10 placówek. Głównym elementem imprezy były warsztaty realizujące program "Archipelag Skarbów", prowadzone przez terapeutów i instruktorów z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. - Program uczy zdrowego i mądrego stylu życia. Zachęca młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii. Poprzez cały wachlarz różnorodnych metod pracy z grupą, takich jak udźwiękowione prezentacje multimedialne, krótkie filmiki, muzyka, śpiew, dynamiczne ćwiczenia i treningi asertywności, program pomaga młodym ludziom uwierzyć, że możliwa jest realizacja najgłębszych pragnień, a szczególnie marzeń o pięknej, trwałej miłości na całe życie - mówi ks. Dariusz Frydrych, autor projektu "Campus Misericordiae".

Młodzi uczestnicy warsztatów wyruszyli w podróż na wyspę do "dżungli" swojego wnętrza, aby odkryć "skarb", który oznacza prawdziwą miłość i szczęście. - Przed podróżą trzeba było jednak odkryć swoją wartość jako "gwiazdy". Jej ramiona tworzą sfery człowieka: cielesną, uczuciową, duchową, więzi i rozum. Program podkreśla, że każdy ma prawo wymagać, aby traktowano go jak całą "gwiazdę", z wielkim szacunkiem dla jego godności i wolności. Na drodze do skarbu czyhają jednak "tygrysy" - piękne, a jednocześnie niebezpieczne. Warsztaty dają młodym konkretne wskazówki, jak radzić sobie z owymi tygrysami: pobudzeniem, zakochaniem, które jest piękne, ale bywa ślepe, ze złością i gniewem. Ważnym aspektem programu jest trening asertywności, w którym uczestnicy mogą ćwiczyć umiejętność przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśników oraz pokusom do sięgania po narkotyki i alkohol - opowiada ks. Frydrych.

Podczas pikniku był też Festiwal Twórczości. Młodzi mogli na nim zaprezentować artystyczne talenty.

Na zakończenie uczestnicy adorowali Najświętszy Sakrament i modlili się o dary Ducha Świętego, by były pomocą w dążeniu do mądrego i pięknego życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama