GN 46/2019 Archiwum

Portret Marii Heydel

Do kolekcji dzieł Jacka Malczewskiego dołączył kolejny obraz.

To już 46. obraz tego artysty w placówce noszącej jego imię. Jest to „Portret Marii Heydel”, namalowany na desce, z 1892 roku. Został kupiony w domu aukcyjnym Polswiss Art za 85 tys. zł. Zakup sfinansował samorząd województwa mazowieckiego. Uroczyste przekazanie obrazu odbyło się w muzeum. Z tej okazji do Radomia przyjechał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. – To nasz kolejny wkład w rozwój tej placówki – powiedział.

Jak poinformowała Paulina Szymulak-Bugajska, kierownik Działu Sztuki Dawnej, kolekcja obrazów J. Malczewskiego w tej placówce jest trzecią co do wielkości w Polsce. Opowiedziała też o podarowanym przez samorząd województwa portrecie. – Maria Heydel na tym obrazie jest bardzo młodą kobietą. Ma zaledwie 18 lat. Jest żoną barona Zdzisława Heydla, spokrewnionego z rodziną Malczewskich – mówiła. M. Haydel była matką Adama Heydla (1893–1941), zamordowanego przez Niemców w obozie Auschwitz-Birkenau ekonomisty i profesora UJ, autora pierwszej całościowej monografii życia i twórczości J. Malczewskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama