GN 46/2019 Archiwum

Stuły od parafian

Do Groszowic przyjechali księża najliczniejszego rocznika święconego w historii diecezji.

Święcenia kapłańskie przyjęli w 1986 r. Studia i formację do kapłaństwa rozpoczęli w 1980 r. Do sandomierskiego seminarium zgłosiło się wówczas 44 kandydatów. Rok wcześniej było ich o połowę mniej. Mówiono o nich, że są efektem pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce. W seminaryjnej kaplicy trzeba było wówczas dostawić dwa rzędy ławek, by mogli się zmieścić. Święcenia kapłańskie, po 6 latach, przyjęło 37. Są najliczniejszym rocznikiem księży w historii diecezji sandomierskiej, sandomiersko-radomskiej i radomskiej.

Od święceń spotykają się co roku. Mają za sobą także rocznicowe wyjazdy i pielgrzymki. Na przykład z okazji srebrnego jubileuszu w 2011 r. pielgrzymowali do Ziemi Świętej.

Dziś 30 z nich pracuje w diecezji radomskiej, kolejnych 7 - w diecezji sandomierskiej. W przeważającej większości są proboszczami. Ale w tej liczbie są również księża pracujący jako wykładowcy w seminarium.

W tym roku odpowiedzieli na zaproszenie rocznikowego kolegi ks. kan. Wojciecha Wańka, pierwszego proboszcza, organizatora i budowniczego kościoła w Groszowicach koło Radomia. Gościem, który wygłosił konferencję, był rok młodszy święceniami ks. prof. Wiesław Przygoda, wykładowca KUL.

W Mszy św. uczestniczyli również groszowiccy parafianie. A wyjątkowo miłą niespodziankę sprawiły dzieci, które przyszły z miejscowej szkoły. Każdy z obecnych księży otrzymał w prezencie stułę. - Są takie same jak te, o które prosił bp Henryk Tomasik dla wszystkich księży w diecezji. Będziemy w czasie celebracji diecezjalnych wyglądać po prostu estetycznie - powiedział ks. Waniek.

Księża z diecezji radomskiej to: Jerzy Adamczyk, Roman Adamczyk, Jacek Bajon, Franciszek Bednarczyk, Krzysztof Gębusia, Piotr Jaśkiewicz, Marek Kiełbasa, Artur Kowalczyk, Stanisław Kwiatkowski, Andrzej Madej, Edward Mosioł, Zbigniew Niemirski, Adam Płuciennik, Stanisław Pudzianowski, Marek Rosiński, Stanisław Rożej, Zbigniew Sieroń, Adam Skalski, Dariusz Skrok, Janusz Smerda, Czesław Sobolewski, Dariusz Stańczyk, Grzegorz Stępień, Daniel Swend, Wojciech Waniek, Wiktor Wiącek, Jacek Wolski, Marek Wójcik, Wiesław Zawada i filipin Grzegorz Rogólski.

Księża pracujący w diecezji sandomierskiej to: Krzysztof Barański, Mirosław Frączek, Józef Krawczyk, Krzysztof Krzemiński, Krzysztof Serafin, Jan Toś i Leszek Wiech.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama