Liturgii w radomskiej katedrze w sobotę o 10.00 będzie przewodniczył bp Piotr Turzyński.
Na uroczystość zaprasza ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu: - W najbliższą sobotę 11 alumnów naszego seminarium przyjmie święcenia diakonatu, które są obrzędem liturgicznym zatwierdzającym ostatecznie ich wybór drogi do kapłaństwa. Wielka uroczystość, bardzo bogata w znaki i symbole. Zapraszam serdecznie wszystkich do katedry w sobotę 9 czerwca. Uroczystość rozpocznie się o 10.00. Liturgii będzie przewodniczył bp Piotr Turzyński.
Diakonat jest najniższym stopniem sakramentu święceń. Kolejnym jest prezbiterat (święcenia kapłańskie) i święcenia biskupie (sakra). Pierwsi diakoni zostali wybrani przez apostołów. Ich zadaniem była posługa wspólnocie, szczególnie ludziom chorym i ubogim, a także głoszenie Ewangelii. Diakoni mogą głosić kazania i homilie, prowadzić pogrzeby, udzielać sakramentu chrztu, a także asystować przy udzielaniu sakramentu małżeństwa. Przez obrzęd świeceń zostają włączeni do stanu duchownego i - podobnie jak kapłani - składają swojemu biskupowi przyrzeczenie szacunku i posłuszeństwa oraz celibatu.
Warto tutaj także zaznaczyć, że Sobór Watykański II przywrócił w Kościele diakonat jako właściwy i trwały stopień hierarchiczny. Oznacza to, że ten sakrament mogą przyjąć także żonaci mężczyźni, którzy pragną poświęcić swoje życie służbie dla Kościoła jako diakoni, nie przyjmując potem święceń kapłańskich. Jest to tzw. diakonat stały. Takimi diakonami mogą zostać mężczyźni, którzy ukończyli 35 lat i mają za sobą studia z teologii. Jeżeli diakonat przyjmują mężczyźni nieżonaci, składają oni przyrzeczenie celibatu. W przypadku diakonów stałych święcenia mogą przyjąć również mężczyźni żonaci, posiadający rodziny.