Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przywrócić dobre imię

W Stromcu pamiętano o gen. Ryszardzie Kuklińskim. W tym roku przypada 88. rocznica urodzin tego bohatera.

Mszą św. z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego świętowano 88. urodziny gen. Ryszarda Kuklińskiego w Stromcu (pow. białobrzeski), w rodzinnych stronach bohatera. Rodzina Kuklińskich w Starej Wsi i Niedabylu (miejscowości w okolicach Stromca) mieszkała od ponad 200 lat. Uroczystości odbyły się w stromieckim kościele. W homilii proboszcz ks. Bogdan Rosiński podkreślał zasługi generała. Podobną wymowę miały też przemówienia Andrzeja Melaka, posła na Sejm RP, prezesa Komitetu Katyńskiego, i kpt. AK Leona Barszcza oraz listy okolicznościowe.

Listy okolicznościowe przysłali Mateusz Morawiecki, Premier RP, Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej i Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

J. Kaczyński napisał: „Mój Brat, Prezydent Lech Kaczyński, to, co zawdzięczamy gen. Ryszardowi Kuklińskiemu, zawarł w dwóch krótkich zdaniach: »Gdyby sowieckie imperium ruszyło na Europę, Polska przestałaby istnieć. I to jest miarą zasług płk. Kuklińskiego - jesteśmy«. Niestety przez lata to wszystko, co dla nas uczynił gen Ryszard Kukliński, nie było należycie doceniane. Trzeba było walczyć w przestrzeni publicznej o jego dobre imię. Panu Robertowi Grudniowi pragnę nie tylko gorąco podziękować za życzliwą pamięć i zaproszenie na obchody 88. rocznicy urodzin gen. Kuklińskiego, ale także z całego serca pogratulować tego pięknego pomysłu, jakim jest idea świętowania urodzin tego wielkiego Polaka w jego rodzinnych stronach. Żywię również nadzieję, że projekt „Zrozumieć Niepodległą” (…) będzie udanym przedsięwzięciem, tak pod kątem artystycznym, jak i formacyjnym, a więc rozbudzającym wrażliwość patriotyczną”.
Urodziny gen. Kuklińskiego od pięciu lat organizuje Robert Grudzień, twórca ogólnopolskich projektów „Spotkania z historią i sztuką”, honorowy obywatel gminy Stromiec, we współpracy z przyjaciółmi bohatera, szkołami, parafią i samorządem gminy.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Wojciech Skurkiewicz, wiceminister, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Anna Kwiecień, posłanka na Sejm RP, Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Krzysztof Stykowski, wójt gminy Stromiec. Kościół wypełniony był wiernymi. Po uroczystościach w świątyni zebrani przeszli do Dębu Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego, gdzie zapalono znicze. Był też poczęstunek dla wszystkich gości.

Patronat honorowy objął kpt Leon Barszcz ps. "Buk" ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przyjaciel gen. Kuklińskiego. To wydarzenie w Stromcu otworzyło projekt „Zrozumieć Niepodległą”, przygotowany przez R. Grudnia w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - O organizowanie „Urodzin gen. Ryszarda Kuklińskiego” prosili mnie jego przyjaciele kpt. AK Leon Barszcz i jego brat Roman. Byli załamani falą nienawiści, jaką wylewano na naszego rodaka, nazywając go zdrajcą. Od początku chodzi nam o przywrócenie dobrego imienia gen. Kuklińskiemu i utrwalenie tego przekonania w społeczeństwie. Niestety wciąż wielu ludzi jest zagubionych pojawiającymi się kłamliwymi publikacjami na ten temat - podsumował R. Grudzień.

Podczas uroczystości obecny był kpt. AK Leon Barszcz   Podczas uroczystości obecny był kpt. AK Leon Barszcz
Archiwum Roberta Grudnia

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama