Nowy numer 7/2019 Archiwum

Pielęgniarka i założyciel oazy

W kościele pw. Chrystusa Kapłana, przy radomskim seminarium, zostały poświęcone kolejne witraże.

Okna drewnianego kościoła systematycznie zapełniały się witrażami świętych i błogosławionych. Na koniec zostały dwa. I to one, także na koniec posługi ks. Mariusza Wincewicza, proboszcza parafii Chrystusa Kapłana i dyrektora ekonomicznego seminarium, który został proboszczem parafii pw. NMP Królowej Polski w Pionkach, stały się witrażami.

Pierwszy z nich przedstawia pielęgniarkę bł. Hannę Chrzanowską, wyniesioną na ołtarze w kwietniu. Witraż jest darem Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Radomiu. Drugi z witraży, dar Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, wyobraża sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcę oaz.

- Oboje łączy to, że znali się i przez wiele lat współpracowali z kard. Karolem Wojtyłą. Pracowali w trudnych komunistycznych czasach, a takie czasy są próbą charakterów i miejscem wykuwania się charakterów. Łączyło ich męstwo w przeciwnościach. Ks. Blachnicki był szykanowany, ostatni okres życia spędził na emigracji. Bł. Hanna za swoje jasne katolickie poglądy została odsunięta od pracy wychowawczej. Oboje nie poddawali się i szukali nowych dróg realizacji swojego powołania i budowania osobistej świętości. Miejmy i my odwagę, by iść ich drogami w budowaniu osobistej świętości - mówił w kazaniu ks. Konrad Wójcik, kapelan szpitala w Krychnowicach i duszpasterz środowiska lekarzy, pielęgniarek i położnych.

W Mszy św., razem z parafianami i odchodzącym proboszczem, wzięli udział kapelani radomskich szpitali oraz osoby, którym bliskie są osoby wyobrażone na poświęconych witrażach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL