Z okazji 500-lecia parafii w Czermnie do kościoła uroczyście wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II.
Relikwie niesiono w uroczystej procesji do kościoła od granic Czermna. Tam przekazał je proboszczowi ks. Jerzemu Rozmysłowskiemu i wiernym abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, wieloletni osobisty sekretarz papieża Polaka, który przewodniczył jubileuszowej Eucharystii.
- W 2014 r. byliśmy świadkami kanonizacji papieża Polaka. Jako jego osobisty sekretarz, a obecnie metropolita lwowski, w obecności pasterza tej diecezji ks. bp. Henryka Tomasika, zgromadzonych tu kapłanów i całego ludu Bożego, pragnę uroczyście przekazać cząstkę świętych relikwii św. Jana Pawła II dla parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Czermnie. Niech ich stała obecność w tej świątyni stanie się pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła świętego zgromadzonego wokół następcy św. Piotra oraz jedność w modlitwie. Księże proboszczu, przyjmij te relikwie, otaczaj je należną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym. Niech wszyscy modlący się przed tymi relikwiami za wstawiennictwem św. Jana Pawła II otrzymują obfitość łask i niech go naśladują w wierze i gorliwości. Święty Janie Pawle II, módl się za nami! - powiedział w kościele metropolita lwowski.
Parafia w Czermnie została erygowana przed 1521 r. z terenu wydzielonego z parafii Fałków. Z tego okresu pochodził modrzewiowy kościół drewniany pw. Nawiedzenia NMP i św. Mikołaja, fundacji Leonarda Czermińskiego.
Ks. Jan Wiśniewski, historyk i regionalista, w opublikowanym w 1913 r. "Dekanacie koneckim", opisując początki parafii Czermno, powołuje się na "Liber beneficiorum" zmarłego w 1531 r. prymasa Jana Łaskiego. Jest tam informacja, że Czermno "posiada kościół parafialny pw. Nawiedzenia Matki Bożej i św. Mikołaja, fundowany i uposażony z części funduszów parafii Fałków". Sąsiedni Fałków był macierzystą parafią, z której powstało Czermno, ale był taki okres, jeszcze przed powstaniem parafii, gdy dziesięcina z Czermna była przekazywana kościołowi św. Mikołaja w Końskich. Wracając do prymasa Łaskiego, jego "Księga dóbr" informuje, że w Czermnie była już wówczas szkoła, a proboszczem parafii był ks. Mikołaj, który z parafii na swe utrzymanie otrzymywał dziesięcinę i kolędę.
Parafia powstała przed 1521 r., a Marian Adamczyk wprost wskazuje, że mogło to być około 1518 roku. Historyk przywołuje Leonarda Czermińskiego, kolejnego ze znanych właścicieli Czermna, wsi prywatnej, leżącej przy trakcie z Wrocławia do Radomia. Wskazuje go jako fundatora pierwszego kościoła, choć mógł być nim Stefan Czermiński, inny przedstawiciel tego roku.
Pełna relacja z uroczystości w papierowym wydaniu "AVE Gościa Radomskiego" nr 30 na 29 lipca.