Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Radomski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • HISTORIA DIECEZJI
  • Patronaty

Najnowsze Wydania

  • GN 19/2026
    GN 19/2026 Dokument:(9708121,Dwie herezje w jednym numerze)
  • GN 18/2026
    GN 18/2026 Dokument:(9695028,Kościół jest analogowy)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
  • GN 17/2026
    GN 17/2026 Dokument:(9685120,Zajęcie podwyższonego ryzyka)
  • Gość Extra 1/2026 (15)
    Gość Extra 1/2026 (15) Dokument:(9623575,Idą za nim tłumy)
radom.gosc.pl → Wiadomości z diecezji radomskiej → Nabiorą nowego blasku

Nabiorą nowego blasku przejdź do galerii

Zabytki z subregionu radomskiego z dofinansowaniem.

 
Symboliczny czek odbiera ks. kan. Marek Lurzyński, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Borkowicach. Obok stoją Bożenna Pacholczak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego, i Rafał Rajkowski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Są wizytówką wielu miejscowości i mogą pochwalić się długoletnią historią. Mazowieckie zabytki, bo o nich mowa, czekają zmiany. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza dofinansowanie otrzymało 11 projektów z subregionu radomskiego. Beneficjenci z naszej diecezji odebrali symboliczne czeki o łącznej wartości 810 tys. zł.

Wydarzenie to miało miejsce w Jedlni-Letnisku, na placu kościelnym, przed wejściem do kościoła pw. Opieki św. Józefa. Ksiądz proboszcz Andrzej Margas przypomniał historię tego miejsca. W 1905 r. jeden z mieszkających tu gospodarzy modlił się pod figurą Matki Bożej i wypraszał łaskę zdrowia dla swojej śmiertelnie chorej małżonki, obiecując, że jeśli wyzdrowiej, postawi wotywną kapliczkę. Wyzdrowienie kobiety zostało uznane przez okolicznych mieszkańców za cud, a ów gospodarz postawił murowaną kaplicę, która istnieje do dziś i znajduje się z tylu drewnianego kościoła.

W 1921 r. z parafii św. Jana w Radomiu wydzielono trzy parafie. Jedna z nich to parafia w Jedlni-Letnisku. Wtedy dobudowano kościół drewniany do murowanej kaplicy.

Kościół wybudowany został w stylu góralskim. Drewno podarowali miejscowi leśnicy. Prawdopodobnie do budowy świątyni zatrudniono pracujących w okolicy górali, a ci - jak zasugerował ks. Margas - nie potrafią budować inaczej, jak tylko we własnym stylu.

O dotację mógł ubiegać się każdy, kto jest właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru lub posiada taki zabytek w trwałym zarządzie i ma do niego tytuł prawny. Dotacje z budżetu Mazowsza można przeznaczyć m.in. na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane, sporządzać ekspertyzy techniczne i konserwatorskie. - Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera perły południowego Mazowsza - powiedziała, prowadząca to spotkanie Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej i członek zarządu PSL w Radomiu.

Dotacje otrzymały parafie: pw. Świętego Krzyża w Borkowicach, pw. Świętego Krzyża w Przytyku, pw. św. Wojciecha w Kowali, pw. św. Zygmunta w Siennie, pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu, pw. Wniebowzięcia NMP w Solcu nad Wisłą, pw. św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie, pw. Opieki św. Józefa w Jedlni-Letnisku i pw. św. Katarzyny w Wieniawie. Dotacja została przyznana również na remont budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Promnej, zlokalizowanej w zabytkowym pałacu.

- Gospodarzami parafii są proboszczowie, dlatego ich troska o budynki sakralne jest konieczna. Muszą na ten cel pozyskiwać zarówno pieniądze publiczne, czy też od parafian, czy z innych źródeł. Pamiętajmy, że te obiekty często są jedynymi w danym obszarze zabytkami, świadczącymi o kulturze i dziedzictwie narodowym - powiedział ks. kan. Szymon Pikus, ekonom diecezjalny.

« ‹ 1 › »
Dotacje rozdane

Foto Gość DODANE 21.07.2018 AKTUALIZACJA 21.07.2018

Dotacje rozdane

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza dofinansowanie otrzymało 11 projektów z subregionu radomskiego. Beneficjenci z naszej diecezji odebrali symboliczne czeki na terenie parafii pw. Opieki św. Józefa w Jedlni-Letnisku.  
oceń artykuł Pobieranie..

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

|

GOSC.PL

publikacja 21.07.2018 15:06

0 FB Twitter
drukuj wyślij
TAGI:
  • DIECEZJA RADOMSKA
  • DOTACJA
  • JEDLNIA
  • SEJMIK WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
  • ZABYTKI

Polecane w subskrypcji

  • Zamrażarka edukacyjna. Co dalej z projektem „TAK dla religii i etyki”?
    • Polska
    Zamrażarka edukacyjna. Co dalej z projektem „TAK dla religii i etyki”?
    Przemysław Kucharczak
  • Dwuznaczna alternatywa. Są punkty w programie AfD, o których milczą media
    • Świat
    Dwuznaczna alternatywa. Są punkty w programie AfD, o których milczą media
    Andrzej Grajewski
  • Jak dogodzić Trumpowi
    • Felieton
    Jak dogodzić Trumpowi
    Marek Magierowski
  • Jak dogodzić Trumpowi
    • Felieton
    Jak dogodzić Trumpowi
    Marek Magierowski
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X