Nowy numer 7/2019 Archiwum

Koncert w radomskiej farze

Pamięci Jacka Malczewskiego i sługi Bożej Wandy Malczewskiej.

Malował powstańców styczniowych, zesłańców czy wreszcie portret brygadiera Józefa Piłsudskiego - wszystko w duchu polskiego patriotyzmu i głębokiej wiary, na co wpływ miała jego ciotka Wanda Malczewska. Jacek Malczewski, bo o nim mowa, choć kształtował swój talent w Krakowie, Paryżu czy Monachium, był rektorem krakowskiej ASP, zawsze określał się jako radomianin i tęsknił do ziemi radomskiej. Koncert dedykowany jemu i jego ciotce, znanej mistyczce, dziś kandydatce na ołtarze, odbędzie się 29 lipca w kościele farnym w Radomiu. To kolejny koncert w ramach projektu artystycznego Roberta Grudnia "Zrozumieć Niepodległą".

J. Malczewski został ochrzczony w kościele farnym. Z ziemią radomską związany jest poprzez przodków osiadłych tu od setek lat, zarówno ze strony ojca Juliana jak i matki Marii z Korwin-Szymanowskich. Także siostra ojca W. Malczewska, która m.in. miała widzenie bitwy warszawskiej 1920 roku, wywarła znaczący wpływ na osobowość i wychowanie bratanka. J. Malczewski związany jest także z miejscowością Wielgie w powiecie lipskim, gdzie mieszkał w majątku krewnych Karczewskich. Tam wraz z kuzynami pobierał nauki od prywatnego nauczyciela, którym był Adolf Dygasiński, znany literat, publicysta, pedagog. Właśnie w Wielgiem kilkunastoletni J. Malczewski pokochał wiejski pejzaż południowego Mazowsza, który później będzie tłem jego obrazów - scen powstańczych, symbolicznych chimer.

Tę atmosferę polskiego dworu, w której przetrwały wartości prowadzące do odzyskania niepodległości ukaże koncert w kościele farnym w Radomiu. - Celem naszego projektu "Zrozumieć Niepodległą" jest ukazanie postaci, które w czasie zaborów kultywowały niezłomny patriotyzm i zaszczepiały go kolejnym pokoleniom, oraz ludzi wiernych niepodległej mimo wszelkich przeciwności. Do takich postaci należał bez wątpienia J. Malczewski - powiedział R. Grudzień.

Koncert "Jacek Malczewski - Portret Józefa Piłsudskiego w kościele farnym w Radomiu" już w niedzielę 29 lipca o 17.00. Wystąpią: Piotr Sadowski (skrzypce), Aleksandra Sadowska (fortepian), Robert Grudzień (organy), Anna Drela (scenariusz).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL