Nowy numer 3/2019 Archiwum

Osiem dni dla Maryi

Już w najbliższy poniedziałek 6 sierpnia wyruszy jubileuszowa 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Pątnicy z różnych grup spotkają się na palcu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Tam o godz. 9.30 będzie sprawowana Msza św.

Początki ruchu pątniczego na ziemi radomskiej sięgają czasów średniowiecza. Jego rozkwit w Radomiu nastąpił w latach 70. ubiegłego wieku za sprawą dwóch księży - Zdzisława Domagały i Lecha Gralaka. W 1979 roku wyruszyła I Piesza Pielgrzymka Radomska na Jasną Górę, ale jeszcze w ramach Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej.

Obecnie diecezjalną pielgrzymkę tworzy 45 grup, które na Jasną Górę podążają w 5 kolumnach - dwóch z Radomia i po jednej z Opoczna, Skarżyska-Kamiennej i ze Starachowic. Jest jedną z najliczniejszych w kraju. Co roku pielgrzymuje w niej kilka tysięcy osób.

Jerzy Nowocień pierwszy raz pielgrzymował około 1960 roku. Później do wybrania się na pątniczy szlak zachęcał rodzinę. Z małymi przerwami robią to do dziś. - W młodości chodziliśmy z grupą 15. w pielgrzymce warszawskiej. Gdy powstawała pielgrzymka w Radomiu, ja poszedłem do wojska. Wtedy miałem przerwę. Kiedy dzieci były małe, staraliśmy się pojechać na zakończenie pielgrzymki. Pracowałem w Zakładach Metalowych. Trudno było dostać urlop na pielgrzymkę - opowiada pan Jerzy.

  Jerzy Nowocień zachęca do pielgrzymowania
Marta Deka /Foto Gość

Od kilkunastu lat J. Nowocień pielgrzymuje w grupie nr 6. - Z mojej najbliższej rodziny idzie kilkanaście osób. Przyciąga mnie na pielgrzymkę radość, która tam panuje, ten "religijny luz" i modlitwy. W czasie drogi modlimy się wszyscy razem. Każdy swoją "zdrowaśkę" mówi do mikrofonu. Tak się człowiek nie modli w domu. Kiedy w kościele są godzinki, co dziesiąta osoba śpiewa, reszta nie zna. Na pielgrzymce godzinki śpiewa się codziennie rano. I to jest piękne. Idziemy lasem i śpiewamy. To pobudza do refleksji i modlitwy - mówi.

Pan Jerzy przyznaje, że kiedy po 8 dniach wędrówki pątnicy wchodzą na Jasną Górę, w grupie panuje radość. - Taka duża i spontaniczna. Kiedyś był taki zwyczaj, że gdy wchodziliśmy przed szczyt, kładliśmy się krzyżem. Teraz już tego nie ma - wspomina.


Więcej o diecezjalnej pielgrzymce w papierowym wydaniu "Ave Gościa Radomskiego" nr 31 na 5 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy