Nowy numer 3/2019 Archiwum

Zaproszenie na złoty jubileusz

Pół wieku temu w Studziannie dziś święty i dwaj kandydaci na ołtarze nałożyli korony na wizerunek Matki Bożej Świętorodzinnej.

Uroczystości przewodniczył kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia. Obecny był kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski, a gospodarzem uroczystości był bp. Piotr Gołębiowski. Dziś po 50 latach uroczystości złotego jubileuszu koronacji będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, wtedy osobisty sekretarz kard. Wojtyły i uczestnik tamtej koronacji.

Na uroczystość, która odbędzie się 18 sierpnia o 12.00 w sanktuarium MB Świętorodzinnej w Studzannie, zaprasza bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski:

"Zaproszenie na Jubileusz 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu-Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie

Drodzy Bracia i Siostry!

Wielkim znakiem czuwania Opatrzności Bożej nad naszą zi naszą Diecezją jest dar Najświętszej Maryi Panny jako Królowej i Matki. Wciąż potrzeba naszej wdzięczności za wielkie rzeczy jakie spełniły się i nieustannie dokonują się za pośrednictwem Maryi na polskiej ziemi i w naszej Diecezji - bogatej w liczne miejsca kultu maryjnego i sanktuaria poświęcone Matce Bożej.

W tym roku, w szczególny sposób pragniemy dziękować za sanktuarium maryjne w Studziannie, położone na Ziemi Opoczyńskiej, którego kustoszami od 1674 roku są Księża Filipini, z przerwą podczas kasaty zakonów przez rząd carski. Centrum Sanktuarium stanowi Cudowny Obraz Matki Bożej Świętorodzinnej, umieszczony w głównym ołtarzu Bazyliki, który 50 lat temu - 18 sierpnia 1968 roku - w obecności około dwustutysięcznej rzeszy pielgrzymów został ukoronowany papieskimi koronami przez sługę Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, w asyście Kardynała Karola Wojtyły, ówczesnego metropolity krakowskiego oraz sługi Bożego Ks. Biskupa Piotra Gołębiowskiego.

Uroczysta koronacja stanowiła dopełnienie trwałego kultu Studziańskiego Obrazu, który zapoczątkowało w XVII wieku maryjne widzenie i cudowne uzdrowienie murarza Wojciecha, modlącego się przed Obrazem. To wydarzenie zdecydowało o maryjnym kulcie Obrazu i maryjnym charakterze Sanktuarium w Studziannie.

Maryjna pobożność pozwala nam na nowo odczytać Cudowny Obraz, który przedstawia Nazaretańską Rodzinę: Jezusa, Maryję i Józefa. Maryja jako nasza Matka i Królowa kieruje uwagę ku rodzinie i małżeństwu, wskazując na swoją - Świętą Rodzinę; na jej harmonię, jedność, piękno i świętość.

Dzisiaj, kiedy rodzina i małżeństwo są narażone na presję różnorodnych, oderwanych od praw natury i Ewangelii, nacisków ideologicznych i wzorców kreowanych w masowej kulturze - konieczne staje się ponowne odkrycie wartości małżeństwa jako wspólnoty kobiety i mężczyzny, piękna miłości małżeńskiej, zobowiązującej do wspólnego poszanowania i wierności, do odpowiedzialności i troski o jej trwałość.

Św. Jan Paweł II przypominał: „Życie całych społeczeństw, narodów, państw, Kościoła, zależy od tego, czy rodzina jest pośród nich prawdziwym środowiskiem życia i środowiskiem miłości” (Jan Paweł II, Apel Jasnogórski, Częstochowa, 5 czerwca 1979 r.)

Ojciec Święty Franciszek w swoim dokumencie o małżeństwie i rodzinie podkreśla, że miłość małżeńska i rodzinna mogą i powinny stanowić źródło szczęścia i radości (Amoris laetitia, 1). Jakże aktualne pozostają słowa homilii, jakie wygłosił w Studziannie 50 lat temu Prymas Tysiąclecia, który, podkreślając świętość małżeństwa i rodziny, wskazując na różnorodne niebezpieczeństwa i nadzieje, stwierdził, że „rodzina i Kościół są na straży Narodu” (18 VIII 1968 r.). Trzeba podejmować różnorodne inicjatywy społeczne i kościelne, aby rodzinie dobrze służyć w jej rozwoju materialnym i duchowym, aby rodzinę obronić. Takie działania są podejmowane w Kościele Powszechnym, w Polsce i w naszej Diecezji. Do nich należy między innymi pogłębiony sposób przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Dla dobra wszystkich trzeba wygrać walkę o rodzinę.

Dlatego zapraszam Was, Siostry i Bracia, do uczczenia Matki Bożej i Świętej Rodziny w Wizerunku Studziańskim. Zachęcam do modlitwy za własne małżeństwa i swoje rodziny, za małżonków i rodziny naszej Diecezji. Zapraszam wszystkich Diecezjan do udziału w jubileuszu 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie. Uroczystej Mszy Świętej jubileuszowej w sobotę, 18 sierpnia 2018 roku, o godz. 12.00, będzie przewodniczył Jego Eminencja Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz wraz z przedstawicielami Episkopatu Polski. Po Mszy Świętej zostanie dokonany akt zawierzenia Matce Bożej wszystkich rodzin naszej Diecezji.

Z nadzieją na spotkanie i wspólną modlitwę, z serca błogosławię przygotowującym Jubileusz, kustoszom Sanktuarium, pielgrzymom i wszystkim rodzinom.

Henryk Tomasik, Biskup Radomski"

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy