Tegoroczna impreza połączy w sobie trzy jubileusze. - Już samo Święto Chleba obchodzi swój jubileusz, bo jest organizowane po raz 20. Mamy oczywiście 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecie powstania Samorządu Mazowieckiego. Zapraszamy na całość obchodów oraz do obejrzenia dwóch wystaw: "By żyć w Polsce - chłopi w walce, obronie obudowie Niepodległej", której kuratorem jest dr Katarzyna Madejska, oraz "20 lat współpracy Muzeum Wsi Radomskiej z Samorządem Mazowsza", której kuratorem jest Marcin Stańczuk - zaprasza Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
Podczas konferencji prasowej organizatorzy zaprezentowali program:
- 10.00 - Msza Święta w intencji piekarzy i rolników.
- 11.15 - Powitanie gości, przedstawienie organizatorów i patronów, przemówienia okolicznościowe.
- 11.40 - prezentacja pt. "20 lat Święta Chleba".
- 11.50 - wręczenie Odznaki Honorowej "Zasłużony dla Rolnictwa" przyznawanej przez Ministra Rolnictwa za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.
- 11.55 - Wręczenie medali pamiątkowych "Pro Masovia" oraz dyplomów Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
- Wręczenie odznaczeń Związku Rzemiosła Polskiego: Szabli im. Jana Kilińskiego, Złotego Medalu im. Jana Kilińskiego, Platynowego Medalu im. Jana Kilińskiego.
- Wręczenie Kluczy świętego Kazimierza.
- 12.30 - rozstrzygnięcie konkursu na "Tradycyjny Wieniec Dożynkowy".
- 13.00 - Występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Wolanianki".
- 13.30 - Korowód wieńców dożynkowych. Korowód wyruszy z amfiteatru i przejdzie do części wiejskiej skansenu, gdzie będzie można podziwiać wieńce do 17.00.
- 16.10 - Występ Młodzieżowego Zespołu Ludowego "Guzowianki".
- 17.00-18.00 - Koncert zespołu - Tulia.
Imprezy towarzyszące:
- 13.00-19.00 - Scena "Pod Dębem" (na terenie zagród): Do tańca grać będą kapele ludowe: Kapela Lipców z Wygnanowa i Kapela Andrzeja Malika ze Skrzyńska.
- 10.00-18.00 - Na terenie zagród odbędzie się kiermasz wyrobów piekarniczych oraz kiermasz i pokazy twórców ludowych (Zagroda z Alojzowa, Zagroda z Chomentowa, teren przed Domem Ludowym).
Ponadto na terenie muzeum będzie można spróbować potraw kuchni regionalnej przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Zespołów Obrzędowych oraz obejrzeć pokazy:
- ciesielskie, wyrób łyżek drewnianych - obok Młyna z Zajączkowa
- pracy młyna wodnego z Zajączkowa
- tłoczenia oleju - Zagroda z Jastrzębi
- pracy kaszarni - Okólnik Solec
- młocki - Bróg Chomentów
- orki - pola muzealne
19.00 - mała scena - pożegnanie gości
Na zapleczu konferencji w Chałupie z Alojzowa podpłomyki piekły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Zaborowia koło Szydłowca
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
«
‹
1
›
»
oceń artykuł