Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Orzeł Biały na jubileusze

Zaproszenie na obchody 20. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej w Skrzyńsku, które odbędą się 8 września.

Tego dnia po zakończeniu rocznicowej Mszy św. przy sanktuarium zostanie odsłonięty pomnik Orła Białego na pamiątkę 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Na uroczystości zapraszają bp Henryk Tomasik i ks. kan. Andrzej Szewczyk, kustosz sanktuarium:

W dniu 6 września 1998 roku Diecezja Radomska przeżywała podniosłą uroczystość koronacji Obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej. W bulli koronacyjnej Św. Jan Paweł II napisał: "Ufamy, że tego rodzaju uroczystość sprawi, że wszyscy, którzy czczą ten obraz, jeszcze bardziej zostaną pobudzeni do oddawani czci Matce Bożej".

Mija 20 lat od tego niezwykłego wydarzenia. Pragniemy odnowić naszą cześć i miłość do Matki Bożej wobec Jej świętego wizerunku w Skrzyńsku.

Serdecznie zapraszam, wspólnie z Księdzem Kustoszem Sanktuarium w Skrzyńsku, Czcigodnych Księży, Siostry Zakonne i wszystkich Was, Siostry i Bracia na uroczystości jubileuszowe do Skrzyńska. Najważniejszym momentem tych uroczystości będzie koncelebrowana Eucharystia w Skrzyńsku, w sobotę, 8 września 2018 roku, o godzinie 11.30.

Uroczystość jubileuszowa połączona będzie z modlitwą za Ojczyznę z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po Mszy Świętej będzie odsłonięty pomnik Orła Białego.

Serdecznie zapraszamy

Henryk Tomasik, Biskup Radomski, i ks. Andrzej Szewczyk, kustosz sanktuarium w Skrzyńsku

Skrzyńsko jest jednym z najstarszych sanktuariów w diecezji radomskiej. Jak informuje ks. dr Michał Krawczyk, historyk sztuki, pierwszy kościół w Skrzyńsku pw. Trójcy Świętej i św. Wojciecha był zbudowany ok. 1132 r. przez Piotra Włostowica. - Dedykował go w 1204 r. abp gnieźnieński Henryk Kietlicz. Według przekazu Jana Długosza, Piotr Dunin, naraziwszy się księciu Władysławowi i jego żonie, został z ich rozkazu okaleczony. Kronikarze opisują, że Dunin, modląc się przed swoim ulubionym obrazem, otrzymał łaskę uzdrowienia. Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem ofiarował następnie kościołowi w Skrzyńsku. Pierwszym znanym proboszczem staroskrzyńskim był Fulko, który pełnił tę posługę w 1384 roku. Wiadomo, że w I połowie XVII w. była bardzo żywa tradycja pielgrzymek do kościoła w Skrzyńsku. W kolejnym stuleciu starano się, by oficjalnie uznano cudowność obrazu. W XIX w. cudowny wizerunek nazywano "cudownym obrazem Matki Boskiej Staroskrzyńskiej". Największy rozkwit kultu maryjnego w Skrzyńsku przypadł na wiek XVIII i trwał do 1939 r., o czym świadczy liczba złożonych wotów przy obrazie Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Obecny kościół został zbudowany w latach 1760-1768 z fundacji Karola Szydłowskiego. W 1963 r. bp Jan Kanty Lorek podniósł kościół w Skrzyńsku do rangi sanktuarium - mówi historyk.

Koronacja przed 20 laty była pierwszą w utworzonej w 1992 r. diecezji radomskiej. - Uroczystości przewodniczył prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności 19 biskupów i ok. 100 tys. wiernych. Po trzech latach od koronacji miało miejsce dramatyczne wydarzenie. W nocy z 24 na 25 czerwca 2001 r. cudowny wizerunek został ukradziony. Po kilku dniach odnaleziono obraz, ale bez koron i ram. 1 września 2002 r. miała miejsce uroczystość rekoronacji obrazu, przewodniczył jej bp Zygmunt Zimowski. W tym dniu wizerunek otrzymał tytuł Matki Pięknej Miłości - przypomina ks. Krawczyk.

Łąskami słynący obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej   Łąskami słynący obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy