W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniane zostały fragmenty "Przedwiośnia".
Narodowe Czytanie w Radomiu zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna. - W tym roku to nam przypadł ten zaszczyt. Radom czyta po raz 7. Tę akcję zainaugurował Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego, później dzielnie radziła sobie z organizacją "Łaźnia" - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria. W tym roku czytamy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Czytamy wersję oryginalną tekstu, niemniej jednak niepełną. Wybraliśmy takie fragmenty, żeby zaprezentować losy głównego bohatera Cezarego Baryki - mówi Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor biblioteki.
Pierwszy fragment powieści przeczytał prezydent Radosław Witkowski, kolejne - pracownicy radomskich instytucji kultury, regionalni pisarze i poeci oraz radiowcy.
MBP na Narodowym Czytaniu reprezentowała Ilona Michalska-Masiarz, kierownik Działu Promocji Książki i Biblioteki, która również dokonała doboru fragmentów powieści. - Starałam się tak je dobrać, żeby przedstawić losy Cezarego, które doprowadziły go do Polski, odzyskującej wtedy niepodległość. Fragmenty pokazują, skąd się wywodził, jakie miał wychowanie, jaką przemianę przeszedł od chłopca, któremu zabrakło ojca i stał się urwisem. Po śmierci matki nawrócił się. Wrócił na dobrą drogę. Odzyskał ojca i wraz z nim wrócił do Polski, gdzie starał się ułożyć sobie przyszłość - tłumaczy.
Czytane fragmenty "Przedwiośnia" przeplatane były koncertem "Poloneza czas zacząć" w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego Artes Ensemble w składzie: Anna Baran - mezzosopran, Małgorzata Janaszek - wiolonczela, Andrzej Janaszek - fortepian. Artyści wykonywali znane i lubiane polskie pieśni patriotyczne i ludowe.
Po zakończeniu programu głównego również publiczność mogła przeczytać swoje ulubione fragmenty tegorocznej lektury.
Na koniec spotkania biblioteka przygotowała specjalną niespodziankę - okolicznościową pieczątkę. Każdy mógł wstemplować ją do prywatnego egzemplarza "Przedwiośnia".
Narodowe Czytanie to akcja ogólnopolska, która organizowana jest od 2012 roku. Te spotkania z literaturą służą temu, by w przystępnej formie odświeżyć albo poznać ważne dla polskiej kultury dzieła literackie, które zbudowały polskie spojrzenie na świat. Rokrocznie nawiązują one do ważnych rocznic.