W sanktuarium w Skrzyńsku koło Przysuchy odbyły się obchody 20. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej.
Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik. W homilii mówił, że Maryja uczy nas postawy serca o trzech wymiarach - serca dziecka wobec Pana Boga, serca matki i serca wiernego. - Serce dziecka to serce ufające Panu Bogu, a człowiek dzisiaj chce wszystko przegłosować, także Boże prawo. I rzeczywiście to robi - przegłosowuje prawo Boże, prawo zawarte w przykazaniach, przegłosowuje prawdę dotyczącą człowieka, rodziny, małżeństwa, dziecka przed narodzeniem. To dokonuje się na naszych oczach. Świat gubi serce dziecka wobec Pana Boga - podkreślił bp Tomasik i apelował na zakończenie: - Dzisiaj prosimy o dobre serce, prosimy o kulturę naszych kontaktów. Roman Brandstaetter kieruje do Matki Najświętszej taką prośbę, którą i my dzisiaj chcemy złożyć na ołtarzu Zbawiciela: "Matko Słowa, Matko Dobroci, módl się o dobroć wszystkich polskich słów. Niech ani jedno słowo nie będzie złe. Niech ani jedno słowo nie czai się do skoku. Niech ani jedno słowo nie nienawidzi. Niech nie krzywdzi. Niech nie zabija. Niech wybacza. Niech leczy. Niech łagodzi. Panno Jasnogórska Czarna o twarzy w bliznach jak Polska ziemia, módl się". Niech tak się stanie w naszym życiu.
Koronacja przed 20 laty była pierwszą po powstaniu diecezji radomskiej. Przewodniczył jej kard. Józef Glemp, prymas Polski. - O koronacji w Skrzyńsku mówiło się od dwóch wieków, ale dopiero nieco ponad 20 lat temu pojawiła się realna szansa. Zabiegał o nią bp Edward Materski, ówczesny ordynariusz radomski. Bp Materski poczynił stosowne starania i trzeba było szybko działać. Ogrom przygotowań, ale efekt był imponujący. Pond 100 tys. wiernych, biskupi z całej Polski, a wśród nich, o czym nie mogliśmy mieć wtedy pojęcia, bp Tomasik, nasz obecny ordynariusz - wspomina ks. kan. Andrzej Szewczyk, kustosz sanktuarium.
3 lata po koronacji doszło do kradzieży obrazu. - W jego odzyskanie bardzo szybko zaangażowała się policja. Obraz został znaleziony już po 3 dniach, choć bez koron i ramy. Podczas uroczystości rekoronacji bp Zygmunt Zimowski, nasz ówczesny ordynariusz, oddał policjantów pod szczególną opiekę MB Staroskrzyńskiej i nazwał Jej wizerunek obrazem Matki Pięknej Miłości. Od tamtego czasu nasze sanktuarium szczególnie upodobali sobie policjanci, którzy tu systematycznie przybywają. Także dzisiaj zapewnili bogatą oprawę rocznicowej uroczystości - podkreśla ks. Szewczyk.
Po Mszy św. został odsłonięty pomnik Orła Białego na placu obok sanktuarium. Uroczystość była kulminacją obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski na ziemi przysuskiej. Budowa pomnika i ustawienie go przy sanktuarium było inicjatywą powiatu przysuskiego. - Chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy żyli tu, walczyli, oddawali krew i życie za naszą ojczyznę. Historia tego pomnika jest skomplikowana, tak jak historia całej naszej ojczyzny. 8 lat temu moje środowisko postanowiło umieścić w programie wyborczym właśnie budowę tego pomnika. Zwróciliśmy się do miasta i w mieście Przysucha do tej pory nie było miejsca na ten pomnik. Ks. Szewczyk, kustosz tego sanktuarium, zwrócił się z propozycją umieszczenia pomnika przy sanktuarium - mówił Marian Niemirski, starosta przysuski. - Jako Polak i mieszkaniec powiatu przysuskiego bardzo się cieszę, że w 100. rocznicę odzyskania niepodległości udało nam się doprowadzić do ustawienia trwałego znaku tego historycznego wydarzenia. Mam nadzieję, że ten szczególnie pięknie prezentujący się pomnik będzie przypominał nam i tym, którzy po nas przyjdą, kim jesteśmy, jakie są nasze korzenie, kim byli nasi bohaterowie i jak cenna jest nasza ojczyzna. Ojciec Święty Jan Paweł II mówił w 1983 roku: "Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej". I ten cytat postanowiliśmy wyryć na naszym pomniku, aby ten orzeł znalazł miejsce w naszych sercach i pamięci, i na zawsze w nas te wartości utrwalił. Od dziś, od tej chwili sanktuarium MB Staroskrzyńskiej i pomnik Orła Białego w Skrzyńsku stają się patriotycznym centrum powiatu przysuskiego. Wierzę, że znajdzie ono należne miejsce również w naszej świadomości.
W jubileuszowych uroczystościach wzięli udział: Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, który wygłosił okolicznościowe przemówienie, Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, europoseł Zbigniew Kuźmiuk, poseł Dariusz Bąk, Jakub Kowalski, szef Kancelarii Senatu, który odczytał list od Mateusza Morawieckiego, premiera RP, samorządowcy, przedstawiciele służb, organizacji, szkół oraz mazowieccy policjanci na czele z Tomaszem Michułką, swoim komendantem.