- Dziękujemy za panią Anię, która jest dla nas aniołem - powiedziała jedna z aktorek w imieniu osób niepełnosprawnych.
Grupa Teatralna Osób z Zespołem Downa "Opatrzność" powstała 10 lat temu. Świętowanie jubileuszu rozpoczęto Mszą św. w radomskiej katedrze. Młodym artystom towarzyszyli opiekunowie i goście. Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik, który również wygłosił homilię. - Dziękujemy Panu Bogu za to dobro, które dokonuje się wokół tej wspólnoty, za zaangażowanie tylu osób, aby tym młodym artystom pomóc w realizowaniu ich pomysłu na życie. Całemu zespołowi życzymy Bożego błogosławieństwa w dalszym kontynuowani tej pięknej pracy dla ludzi, którzy potrzebują serca i pomocnej dłoni - powiedział bp Tomasik.
Za przewodniczenie Mszy św. i za wszelką życzliwość podziękowała bp. Tomasikowi Anna Klińska-Majcher, prezes Stowarzyszenia Twórczości Artystycznej Osób z Zespołem Downa "Opatrzność". Wyraziła wdzięczność za to, że od pierwszych miesięcy, gdy został pasterzem diecezji, okazywał życzliwość i "zbudował most" między diecezjami radomską i siedlecką. To dzięki niemu aktorzy z grupy "Opatrzność" mogli występować w diecezji siedleckiej, gdzie byli życzliwie przyjmowani. Pani Anna dziękowała także ks. Mirosławowi Kszczotowi, który razem z biskupem sprawował Eucharystię w katedrze, za pomoc w przygotowaniu ostatniego spektaklu "Król Świata".
Z katedry wszyscy przeszli pod budynek "Łaźni" - Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii przy ul. Żeromskiego, gdzie została przygotowana wystawa fotografii ze spektakli grupy "Opatrzność". Przybyłych powitała Małgorzata Półbratek, wiceprezes Stowarzyszenia Twórczości Artystycznej Osób z Zespołem Downa "Opatrzność". A. Klińska-Majcher przypomniała historię tej niezwykłej grupy teatralnej. - Inspiracją do jej powstania była moja córka Izabela. To ona chciała się pokazywać, przy braku takich możliwości. I tak to się zaczęło. Zrobiłam to przede wszystkim dla niej, ale i dla jej koleżanek i kolegów, którzy, podobnie jak ona, chcieli zaistnieć. Bo oni, niczym te bajkowe Kopciuszki, chowali się po kątach i na początku było bardzo trudno. Oni się bali, że będą się z nich śmiać. Ale już po pierwszych występach zaczęli coraz mocniej stawać na nogi. Terapia przez teatr daje bardzo dużo, ja to widzę po nich. Coraz lepiej mówią, poruszają się w społeczeństwie, są pewniejsi - powiedziała. W 2014 roku zostało zarejestrowanie Stowarzyszenie Twórczości Artystycznej Osób z Zespołem Downa "Opatrzność".
Przez 10 lat działalności aktorzy z grupy teatralnej "Opatrzność" zaprezentowali się w 10 spektaklach. Oklaskiwano ich m.in. w Warszawie, Siedlcach, Lublinie, Zakrzewie, Opocznie, Jedlińsku. Występowali w parafiach, na festynach, w domach pomocy społecznej, szkołach. Spotkania aktorów, które odbywają się raz w tygodniu - jak zapewnia pani Anna - są odskocznią od codzienności, okazją do wyjścia z domu i radosnego spędzenia czasu w gronie kolegów i koleżanek. W części artystycznej, towarzyszącej otwarciu wystawy, zaśpiewały Izabela Majcher i Elżbieta Siczek.
Pani prezes dziękowała wszystkim, którzy przez te lata wspierali i wspierają działalność tej niezwykłej grupy. Po uroczystym przecięciu wstęgi i odsłonięciu wystawy fotografii uczestnicy uroczystości przeszli do budynku "Łaźni", gdzie były przygotowane okolicznościowy tort i inne słodkości.