Kongres "Szlachetni Polacy w Służbie Zdrowia" rozpocznie peregrynację relikwii błogosławionych Ewy Noiszewskiej i Marty Wieckiej po szpitalach diecezji radomskiej.
Kongres odbędzie się 29 września w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu przy ul. Krychnowickiej 1. Rozpocznie się o 9.45.
W pierwszej części pt. "Szlachetni lekarze" o bł. Ewie Noiszewskiej opowie lekarka Grażyna Rybak, a o szlachetnych lekarzach radomskich – dr n. med. Robert Wiraszka.
W drugiej części pt. "Szlachetne pielęgniarki" lekarka Lucyna Wiśniewska będzie mówiła o sł. Bożej Rozalii Celakównie, a dr Bożena Kosińska – o Bohdanie Kijewskiej, radomskiej pielęgniarce.
– Chcemy nawiązać do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreślić szczególnie, że w tym procesie dużą rolę odgrywała służba zdrowia. Św. Jan Paweł II mówił, że z wolności trzeba cały czas zdawać egzamin. Ci szlachetni Polacy, o których chcemy powiedzieć, ten egzamin zdali. To oni powinni być dla nas inspiracją. Od nich powinniśmy się uczyć tego, by z wolności dobrze korzystać – nie tylko dla swoich interesów, ale dla dobra drugiego człowieka – mówi ks. Konrad Wójcik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.
Kongres jest otwarty dla wszystkich. Organizatorzy szczególne zaproszenie kierują do pracowników służby zdrowia: lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ratowników medycznych, pracowników laboratoriów, opiekunów medycznych.
Po sympozjum o 12.30 w kościele Miłosierdzia Bożego (ul. Starokrakowska 144) będzie sprawowana Msza św. z uszanowaniem relikwii bł. Ewy Noiszewskiej i bł. Marty Wieckiej. E. Noiszewska była zakonnicą ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP. Z wykształcenia była lekarzem. Została rozstrzelana przez Niemców za ratowanie Żydów. M. Wiecka była siostrą zakonną w zgromadzeniu sióstr szarytek. Pracowała w szpitalu, z wyjątkowym poświęceniem opiekując się chorymi. Zaraziła się tyfusem i zmarła 30 maja 1904 r.
Od 30 września relikwie będą w szpitalach na terenie diecezji radomskiej.