Nowy numer 43/2020 Archiwum

Powinni być inspiracją

Kongres "Szlachetni Polacy w Służbie Zdrowia" rozpocznie peregrynację relikwii błogosławionych Ewy Noiszewskiej i Marty Wieckiej po szpitalach diecezji radomskiej.

Kongres odbędzie się 29 września w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu przy ul. Krychnowickiej 1. Rozpocznie się o 9.45.

W pierwszej części pt. "Szlachetni lekarze" o bł. Ewie Noiszewskiej opowie lekarka Grażyna Rybak, a o szlachetnych lekarzach radomskich – dr n. med. Robert Wiraszka.

W drugiej części pt. "Szlachetne pielęgniarki" lekarka Lucyna Wiśniewska będzie mówiła o sł. Bożej Rozalii Celakównie, a dr Bożena Kosińska – o Bohdanie Kijewskiej, radomskiej pielęgniarce.

– Chcemy nawiązać do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreślić szczególnie, że w tym procesie dużą rolę odgrywała służba zdrowia. Św. Jan Paweł II mówił, że z wolności trzeba cały czas zdawać egzamin. Ci szlachetni Polacy, o których chcemy powiedzieć, ten egzamin zdali. To oni powinni być dla nas inspiracją. Od nich powinniśmy się uczyć tego, by z wolności dobrze korzystać – nie tylko dla swoich interesów, ale dla dobra drugiego człowieka – mówi ks. Konrad Wójcik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.

Kongres jest otwarty dla wszystkich. Organizatorzy szczególne zaproszenie kierują do pracowników służby zdrowia: lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ratowników medycznych, pracowników laboratoriów, opiekunów medycznych.

Po sympozjum o 12.30 w kościele Miłosierdzia Bożego (ul. Starokrakowska 144) będzie sprawowana Msza św. z uszanowaniem relikwii bł. Ewy Noiszewskiej i bł. Marty Wieckiej. E. Noiszewska była zakonnicą ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP. Z wykształcenia była lekarzem. Została rozstrzelana przez Niemców za ratowanie Żydów. M. Wiecka była siostrą zakonną w zgromadzeniu sióstr szarytek. Pracowała w szpitalu, z wyjątkowym poświęceniem opiekując się chorymi. Zaraziła się tyfusem i zmarła 30 maja 1904 r.

Od 30 września relikwie będą w szpitalach na terenie diecezji radomskiej.

  • 30 września – 4 października – szpital w Radomiu na Józefowie,
  • 5–7 października – szpital onkologiczny w Radomiu,
  • 8–11 października – szpital w Radomiu przy ul. Tochtermana,
  • 12–13 października – szpital w Iłży,
  • 14–17 października – szpital w Starachowicach,
  • 18–21 października – szpital w Końskich
  • 27–29 października – szpital w Skarżysku-Kamiennej,
  • 23–25 listopada – szpital w Zwoleniu,
  • 26–28 listopada – szpital w Lipsku.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama